Kripto piyasası, çarşamba günü geç saatlerde büyük kripto para birimlerinin kilit seviyelerin üzerinde destek bulmasıyla bir umut kıvılcımı gördü. Bununla birlikte yatırımcıların daha fazla faiz artırımı bekledikleri ABD hisse senedi piyasası yakından takip ediliyor…

CME’nin Fed Watch’ına göre, Eylül ayında 75 baz puanlık bir faiz artışı olasılığına ilişkin spekülasyon %80’in üzerinde. Bu içeriğin hazırlandığı sırada BTC, son 24 saatte %3’lük bir artış kaydettikten sonra 19 bin doların üzerindeki kazançları konsolide ediyor. Bununla birlikte piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan BTC için yukarı yönlü ivme, küresel makroekonomik belirsizlikten kaynaklanan likidite baskısı ve yatırımcıların riskli varlıklardan uzak durmaları nedeniyle sınırlı kalıyor.

Ölçümler, mevcut fiyat aralıklarındaki işlemlerin ağırlıklı olarak kısa vadeli varlık sahipleri tarafından başlatıldığını gösteriyor. Kısa vadeli stokların %96’sı artık su altında olduğundan, kısa vadeli kayıp arzı tam doygunluğa yaklaşıyor. Tam kayıp doygunluk, mevcut düşüş trendinde üç kez meydana geldi ve hepsi yerel dip oluşumu ile çakıştı. Türev piyasasında, sürekli sözleşmelerin fonlama oranları tarafsız bölgeye geri dönüyor. Bu arada, opsiyon piyasasında BTC, 18 bin dolarlık kullanım fiyatı civarında ilerliyor ve bu durum geri çekilmek için daha fazla alan olduğunu gösteriyor.

ETH bu haftanın başlarında kayıplarını tersine çevirdi ve aynı dönemde yine BTC’den daha iyi performans gösterdi. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan ETH, son 24 saat içinde %8 sıçradıktan sonra tekrar 1.600 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Alım opsiyonları için 6,1 milyar doların üzerinde olağanüstü açık faiz ve satım için 1,5 milyar doların üzerinde spekülatif eylemler, 0,25’lik bir alım/satım oranı ile sonuçlanıyor. Çoğu büyük altcoin yeşile döndü, ATOM ve ETC çift haneli yüzde kazançlarda sıralamanın başında.

ABD Merkez Bankası’nın denetimden sorumlu başkan yardımcısı Michael Barr, Brookings Enstitüsü’nde yaptığı bir konuşmada, Kongreyi sabit coin’ler hakkında “hızlı bir şekilde yasa çıkarmak için çalışmaya” ve onları “ihtiyati düzenleyici çevrenin içine” sokmaya teşvik etti. Barr’ın rolünün bir parçası olarak finansal istikrarın gözetimine odaklanması duruşunu etkilemiş olabilir. Bununla birlikte, diğer düzenleyiciler tarafından desteklenen sabit coin’in finansal istikrar riskleri oluşturabileceği konusundaki görüşlerinde yalnız değil. Sabit coin’ler geçtiğimiz yıl Kongre’de kripto odaklı mevzuat için gündemdeydi, ancak Ağustos tatilinden önce uygulanabilir bir yasa tasarısı alma vaadi boş çıktı.