Yeni elektronik para ve ödeme kuruluşları hangi alanlarda iddialı olacak, ne gibi hizmetleri öne çıkacak?

16 yeni elektronik para ve ödeme kuruluşu – Bölüm 1 için buraya tıklayabilirsiniz.

21 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğler ile 16 yeni elektronik para ve ödeme kuruluşuna faaliyet izni verildi. İlgili kuruluşlardan 13’ü elektronik para ve 3’ü ödeme alanında faaliyet gösterecek. Peki bu kuruluşların arka planında neler var, hangi alanlarda iddialı olacaklar ve arkalarında hangi şirketler bulunuyor? İşte 2. bölümü ile merak edilen soruların yanıtları…

Rubik Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.

İstanbul-Mecidiyeköy merkezli Rubik Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., Rubik Para markasıyla öne çıkacak. Rubik Para’nın kurucuları arasında yer alan Yusuf Akbal’ın Fuzul Holding yönetim kurulunda olduğu kaydediliyor.

SecurIT Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.

Ödeme şirketi merkez olarak İstanbul-Sarıyer’de konumlanıyor. Sanal Pos ve elektronik cüzdan hizmeti vereceği biliniyor. SecurIT Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.’nin ayrıca 7 gün 24 saat tüm bankalara para gönderimini odağına alan servis hazırlığının sürdüğü geçtiğimiz haftalarda resmi olarak açıklandı.

Token Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.

Token Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. Koç Holding’e ait bir şirket ve Ödero markası ile elektronik para ve online ödeme hizmeti sunuyor. Genel Müdürü Hande Sarıdal. Ödero’nun çatı şirketi Token Finansal Teknolojiler ayrıca tüketicilerin yeni nesil beklentilerine uygun şekilde tasarlanan dijital yemek kartı TokenFlex, Beko 400 TR Android POS cihazı ve Beko 1000 TR Pompa Yazarkasa gibi yenilikçi ürün ve hizmetleri sektöre sunuyor.

TOM Pay Elektronik Para ve Ödeme A.Ş.

TOM Pay Elektronik Para ve Ödeme A.Ş., İstanbul-Üsküdar merkezli ve daha önce BDDK tarafından lisans verilen TOM (Technology of Money) Katılım Bankası’na ait ödeme şirketi olarak faaliyet göstereceği kaydediliyor.

Öte yandan Turgut Aydın Holding’in bir şirketi olarak faaliyet gösterileceğini de ekleyelim. Söz konusu şirketin bünyesinde A101 Market, Memorial Hastanesi ve English Home gibi tanıdık markalar var.

Üçüncü Bölüm çok yakında sizlerle. Takipte kalınız…