Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2022 yılı Ağustos ayı kartlı ödeme verilerini açıkladı.

BKM, 2022 yılı Ağustos ayına ilişkin kartı kartlı ödeme verilerini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre kartlarla Ağustos ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 125 artarak 346 milyar TL oldu.

Ödemelerin 272,7 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 67,2 milyar TL’sinde banka kartları, 6,1 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kartlı ödemelerde artış devam ediyor… Kredi kartı ile ödemelerin önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 118’lik büyüme kaydettiği dikkatlerden kaçmazken banka kartı ile ödemelerde söz konusu oran yüzde 155, ön ödemeli kartlarda yüzde 172 oldu.

En fazla kartlı ödeme tutarı artışı havayolları ve akaryakıt istasyonları sektöründe görüldü. Ayrıca her 3 TL’lik kredi kartı harcamasının 1 TL’sinin ticari kartlarla yapıldığı kaydedildi.

Kart sayıları artıyor

Ağustos ayı sonunda türkiye’de 93,8 milyon adet kredi kartı, 161,8 milyon adet banka kartı ve 66,4 milyon adet ön ödemeli kartın kullanıldığı belirtildi.

2021 yılının Ağustos ayı kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 16’lık, banka kartı adedinde yüzde 13’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 28’lik artış yaşandığı görülüyor. Toplamda ise 322 milyon adede ulaşan kart sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık artışa işaret ediyor.

Öne çıkan diğer veriler şöyle sıralanıyor…

 

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.