PwC tarafından hazırlanan raporda Perakende bankacılık sektörünün geçirdiği dönüşüm ve önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşmesi muhtemel 5 senaryoya yer verilmiştir...

*Beş varsayımsal senaryoyu aşağıdaki başlıklarda özetlemeye çalıştım;

Önyüz Devrimi – Front-end revolution
Geleneksel finans sektörü dışından gelen ve finansal hizmetleri platformlarına entegre eden yeni oyuncular müşterileri kendisine doğru çekmekte, müşteri ilişkilerini daha agresif şekilde kontrol etmek üzere iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi ve hiper-kişiselleştirilmiş teklifler sunma becerileri olan bu şirketler daha ön planda olacaklardır.

Öncü olan kazanır, kazanan her şeyi alır – Winner takes all
Teknolojiyi etkili şekilde kullanan kuruluşlar ölçek aracılığıyla rekabette avantajlı olmakta, Müşteri deneyimi ve veri işleme konusunda ileride olan bu şirketlere, veri gizliliği konusunda müşterilerin güveni de en üst seviyededir.

Dağınık yapı – Scattered landscape
Güven duygusundaki eksilme nedeni ile müşteri ve sermaye küresel oyuncular yerine yerele odaklanmakta, alanında uzmanlaşmış küçük bilançolu şirketler müşteri sayısını artırmaktadır.

Daha aktif yasal düzenleyiciler – Resurgent regulators
Yasal düzenleyiciler büyük teknoloji şirketleri ve diğer geleneksel olmayan oyunculara karşı aktif bir yaklaşım göstermekte, çıkan son regülasyonlarla beraber pazardaki oyuncu sayısı artmakta, rekabet hiç olmadığı kadar kızışmaktadır.

Merkez bankası dijital para birimlerinin yükselişi – The rise of central bank digital currencies
Nakit para kullanımındaki istikrarlı azalış, merkez bankalarının da dijital para birimlerini piyasaya sürmesiyle devam etmekte ve Bankalar müşteri hesaplarının sahipliğini merkez bankalarına kaptırma riski ile karşı karşıyadır.
Yukarıdaki senaryolarda günümüz bankalarının yerlerini korumak ya da pazardaki pastadan daha fazla pay almak için 3 konuya önem vermeleri gerekmekte;

📍TeknolojikDönüşüm
📍Veriyi kullanarak Müşteriye Odaklanma
📍Güven

> Raporu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.


Faydalı olması dileğiyle.

2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.