Resmi açıklamaya göre kredi kartı bilgileri saklanmadığı için finansal veriler güvende. İşte detaylar…

Tanınmış yiyecek-içecek zinciri Starbucks’ın Singapur operasyonunun siber saldırı sonucunda sadakat programı Rewards’ta yer alan çeşitli müşteri bilgilerinin ele geçirildiği açıklandı. Resmi açıklamaya göre kredi kartı bilgileri saklanmadığı için finansal veriler güvende. Müşterilerine bilgilendirme geçen Starbucks, “çevrimiçi izinsiz faaliyet” tespit edildiğini ve kişisel bilgilere “izinsiz erişim sağlandığını” bildirdi. Kişisel bilgilerin güvenliği için önlemlerin daha da artırıldığı eklendi.

Siber saldırı sonrasında müşterilerin kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmediği belirtilmekle birlikte ‘yine de bilgilerin güncellenmesi’ önerisinde bulunulduğu dikkatlerden kaçmadı. Bunun bir tür önlem olarak ele alınması düşünülmüş olabilir. Rewards programı içerisindeki biriktirilen değer ve kredi puanı gibi bilgilerin de çalınmadığı kaydedildi.

Öte yandan siber saldırı ile birlikte müşterilere ait doğum tarihleri, ikametgah adresleri ve GSM numaraları kesin olarak ele geçirildi.

Spekülasyonlar ise hızlı başladı, çeşitli siber güvenlik kaynaklarına göre ele geçirilen veriler hacker forumlarında dolaşmaya başladı bile. Bunlardan birinde 553 bin adet çalıntı kayda işaret eden veri tabanı görüntüsü dikkat çekti. Starbucks, veri sızıntısından etkilenen kişi sayısını henüz açıklamış değil.

KaynakZDNet