T.C. Merkez Bankası, “Ödemeler Alanında Sunulan İş Modellerinin Ödeme Hizmeti Türleri ile İlişkilendirilmesine İlişkin Rehber”i yayınladı.

Rehberde “ödeme hizmeti sağlayıcılarının kimler olduğu”, “hangi işlemleri” yapabildikleri ve “hangi iş modelleri için kanunun hangi maddesi ve bendi için izin alınması gerektiği” hususlarında düzenlemelere uyum ve yetki ile ilgili konularda yeknesaklık sağlanması için detaylıca belirtildi.

Ödeme Hizmetleri Alanındaki İş Modelleri şöyle sıralandı;

– Ödeme Hesabı İşletimi (Hesap Açma, Para Yatırma, Para Çekme)
– Para Transferi
– Sanal POS
– Fiziki POS
– Elektronik Para (Ön Ödemeli Kart) İhraç ve Kabulü
– Dijital Cüzdan
– Mobil Ödeme
– Mobil Ödemelere Aracılık

Rehberde ayrıca “sunulması planlanan iş modeli kapsamında asgari olarak izin alınması gereken kanun bentleri”ni gösteren son sayfadaki tablo dikkat çekti.

Yeni iş modelleri geliştiren ve TCMB’ye faaliyet genişletme başvurusunda bulunacak olan ödeme kuruluşları için oldukça faydalı bir rehber olduğu kaydedilen ilgili rehberi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.