Türkiye’de tüm kategoriler arasında FinTech girişimleri, yatırım adedi bakımından ilk sırada yer aldı…

Startups.Watch Türkiye Girişim Ekosistemi 2023 Yıllık Etkinliği, 17 Ocak 2023 tarihinde İstanbul’da düzenlendi. Ekosistem paydaşları ve basının buluştuğu etkinlikte bir sunum gerçekleştiren Startups.Watch Kurucusu Serkan Ünsal, FinTech yatırımlarına ilişkin çeşitli bilgiler aktardı.

FinTech girişimleri 2022’de yatırım adedinde zirvede

Türkiye’de FinTech girişimlerinin 2022’de yatırım adedi bakımından tüm girişimler arasında ilk sırada olduğuna işaret eden Ünsal, ayrıca yatırım miktarında 90 milyon dolarla tüm zamanların rekorunun kırıldığını hatırlattı…

750/1: Türkiye’de FinTech yatırımlarının globale oranı

Öte yandan 2022’de Türkiye’deki FinTech yatırımlarının global yatırım miktarının yaklaşık 750’de 1’ine tekabül ettiği kaydedildi.

Yatırım miktarları özelinde market siparişi platformları ilk sırada yer aldı. Oyun, yapay zeka, SaaS ve Marketingtech (Pazarlama teknolojisi) takip eden sektörler oldu.

Geçtiğimiz sene en çok oyun girişimlerine yönelik yatırımlarda Türkiye, 362 milyon dolarla 4. sıradaki ülke olurken toplam anlaşma adedi 24’tü.

Ünsal, ayrıca yatırımcı tarafına ilişkin dikkat çekici bilgiler paylaştı.

Türkiye’de her 5 yatırımdan 1’inden yabancı yatırımcı bulunduğunu ifade eden Ünsal, her 5 yatırımın 1’inde ve her yatırım yapılan 5 girişimden 1’inde kadın kurucu bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kurumların yatırımlara katılımı durumunda da artış yaşandı 2022’de, zira yatırımların yüzde 39’unda (adet olarak) kurumlar var.

İstanbul’u merkeze alan ilginç 2 bilgi

  1. İstanbul, 2022’de Avrupa’da Melek ve VC yatırımlarında 5. sırada konumlandı.
  2. Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip şehri, yine Avrupa’da oyun yatırımlarında ise 2. sıradaydı.

Ülke olarak Mısır’ın 2,5 katı, Polonya’nın 2 katı seviyesinde yatırım aldığımız görülüyor. Dış basın tarafından her iki ülke de Türkiye’ye rakip olarak sıklıkla gösteriliyor, ancak bir hayli geriden takip ettikleri görülüyor.

Son olarak Startups.Watch Kurucusu Ünsal, GSYF ve kitle fonlamanın da hayatımıza girmesi ile 2022’nin ekosistem açısından iyi bir sene olduğunu söyleyerek sunumu tamamladı.