Para, insanların ticaret yapmasını kolaylaştıran bir araç olarak kullanılmaktadır.

Önceleri, insanlar ticaret yaparken doğal kaynakları veya hayvanları kullanırlardı. Daha sonra, metaller (örneğin, #altın ve #gümüş) para olarak kullanılmaya başlandı. Bu, insanlar arasındaki ticareti daha kolay hale getirdi çünkü metaller daha az değişkenlik göstermekte ve daha uzun süre saklanabilmekteydi.

Zaman içinde, banknotlar ve kâğıt paralar ortaya çıktı. Ticaret daha da kolay hale geldi çünkü bu para türleri daha hafifti ve taşınması daha kolaydı.

İnternetin gelişimi, tüm dünyada yaygın olarak kullanılması ile birlikte ticaret artık bu platforma taşındı. Gelişen teknoloji ile birlikte ödeme sistemleri de gelişmeye, değişmeye başladı. Bu süreçte hayatımıza Elektronik, Kripto ve Sanal Paralar girdi.

Kısaca hayatımızdaki para çeşitlerini aşağıda tanımladım.

  • En bilinen para türleri; Madeni para ve kağıt paralardır.

  • Kaydi para; banka hesaplarında bulunan paralardır.
  • Elektronik para; banka hesaplarındaki parayı temsil eden ve internet üzerinden işlem yapılan bir para türüdür.

Elektronik para kuruluşları tarafından çıkarılan ve ödeme işlemlerine aracılık etme amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin; BKM Ekspress, PayPal gibi ödeme sistemleri elektronik para kullanır.

  • Kripto para; dijital olarak kriptografi kullanılarak oluşturulan ve işlemlerin güvenliğini sağlamak için kullanılan bir para türüdür. Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralar en yaygın olan örnekleridir.

İnternet aracılığıyla kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, sanal para birimi olarak ifade edilmektedir.

  • Sanal para; internet üzerinden kullanılan ve gerçek paraya benzeyen ama fiziksel olarak var olmayan bir para türüdür. Örneğin, oyunlar için kullanılan oyun paraları sanal paralardır.

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan tanımı; “Herhangi bir merkez bankası, kredi kuruluşu veya e-para kuruluşu tarafından ihraç edilmediği halde, bazı durumlarda paranın yerine kullanılabilen bir değerin dijital temsilidir.”

KaynakLinkedin
2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.