Consumer Financial Protection Bureau (ABD Finansal Tüketici Koruma Bürosu), son yıllarda finans dünyasında ve tüketiciler arasındaki popülerliği hızla artan BNPL (şimdi al, sonra öde) sistemine yönelik bir tüketici profili araştırması yayımladı.

BNPL borçlularına yönelik yapılan anketin sonuçlarına göre gözlemlenen birçok BNPL borçlusu, herhangi bir belirgin finansal stres belirtisi olmadan ürünlerini kullanmaya devam ediyorlar. BNPL kredisi alanların BNPL kullanmayanlara kıyasla, ortalama olarak çok daha fazla borçlu olma, kredi kartlarını kullanma, geleneksel kredi ürünlerinde temerrüde düşme ve kredili mevduat hesabı gibi yüksek faizli finansal hizmetleri kullanma olasılıkları çok daha yüksek olarak görülüyor.

Araştırma yaygın bir yanlış algının aksine, BNPL borçlularının genellikle geleneksel kredi biçimlerine erişebildiğini gösteriyor. Aslında bu kişilerin, BNPL kullanmayanlara kıyasla kişisel krediler, öğrenci kredileri ve otomobil kredileri kullanarak borç alma olasılıkları daha yüksek.

Ayrıca rapor, BNPL borçlularının çoğunluğunun satın alma işlemlerini kredi kartı kullanarak yapmayı seçmiş olsalardı, yıllık yüzde 19 ila 23 arasında kredi kartı faiz oranlarıyla karşılaşacağını tahmin ediyor.

ABD Finansal Tüketici Koruma Bürosu tarafından hazırlanan detaylı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

KaynakConsumer Financial Protection Bureau