Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi koordinasyonunda hazırlanan ve ilki geçtiğimiz yıl kamuoyuyla paylaşılan “Türkiye Fintek Ekosistemi Durum Raporu”nun yeni sayısı yayımlandı.

Yurt içi ve yurt dışı yatırımcılara, girişimcilere ve akademik literatüre referans sağlamak üzere hazırlanan Rapor, Türkiye’deki finansal teknolojiler sektörüne ilişkin gelişmeleri ve verileri ekosisteme güncel ve doğru şekilde sunma amacı taşıyor. Raporda, fintek sektöründe son yıllarda hayata geçirilen ve sektörün gelişimine ön açan düzenlemeler detaylı bir şekilde açıklanıyor.

Sektör liderlerinin görüşlerinin bulunduğu bölüm, dikkat çekici tespitler içeriyor. Raporun “Neden Türkiye, Neden Fintek” başlıklı 7. bölümünde, FinTech İstanbul Kurucu Ortakları Prof. Dr. Selim Yazıcı ve İhsan Elgin tarafından hazırlanan görüş yazıları da yer alıyor. Her iki yazıyı da haberin devamında okuyabilirsiniz.

“Türkiye Fintek Ekosistemi Durum Raporu” ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin resmi web sayfasında paylaşılan sunuş yazısı ise şöyle;

İnovasyon dostu düzenlemeler hayata geçirilmeye devam ediyor

Fintek şirketlerinin güçlendirilmesini, bankaların dijitalleşmesini teşvik etmeyi ve açık bankacılığın önünü açmayı hedefleyen düzenlemeler için çalışmalar, son yıllarda hız kazanmaya başladı. 2022 yılı başından itibaren yürürlüğe giren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun “Dijital Bankacılık ve Servis Modeli Bankacılığı” düzenlemesi kapsamında, bugüne kadar 4 adet dijital bankaya kuruluş izni verildi. 2022 yılında açık bankacılık alanında ödeme hizmetleri veri paylaşım servisleri API ilke ve kuralları yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. iş birliğiyle, kurum içi beşerî teknik kaynaklar ile geliştirilen ve tarafların açık bankacılık işlemleri sunmasını sağlayan “Açık Bankacılık Geçidi (GEÇİT)” altyapısı hayata geçirildi. Dijital ekonomi yol haritasının önemli bir bileşeni olan açık bankacılık sistemi, bu gelişme ile kullanıma açıldı. 2022 yılında ödeme ve elektronik para kuruluşları da FAST Sistemine dahil edildi. 2022 yılında ayrıca Merkez Bankası öncülüğünde yürütülen “Dijital Türk Lirası Projesi” kapsamında Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Fintek yatırımları 2022 yılında rekor kırdı 

Aktif olarak 629 fintek şirketinin faaliyet gösterdiği Türkiye Fintek ekosisteminde, 2022 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 90 milyon doları aşkın yatırım gerçekleşti. Bununla birlikte, 2022 içerisinde çıkış yapan fintekler hisselerini 26 milyon dolara sattı. Ülkemizde son 5 senedir her yıl ortalama 76 fintek girişimi kurulurken, düzenlemelerde yapılan değişikliklerle birlikte bu ortalamanın daha da yukarı çıkacağı öngörülüyor. Fintek alanları incelendiğinde Türkiye’de, 250 ödeme teknolojisi girişimi, 92 blokzincir ve kripto varlık girişimi ile 89 bankacılık teknolojileri girişimi bulunuyor.

Sektörü güçlendirmeye yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz

Şirket kurulumu 2022 yılında gerçekleşen fintek temalı ve teknopark statüsünde İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan “İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü A.Ş.”nin yakın zamanda faaliyetlerine başlaması planlanıyor. Bunun yanı sıra Finans Ofisimiz koordinasyonunda, ülkemiz fintek ekosistemine ilişkin eylem planının ortaya konulması amacıyla hazırlanan “Millî Fintek Strateji Belgesi” çalışmalarımız devam ediyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde kamuoyu ile paylaşılması hedeflenen belge, finansal teknolojiler sektörünün gelişimi için yol haritası niteliği taşıyacak.

Raporu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

İlk defa 2021 yılında yayımlanan Raporun, ekosistemdeki gelişmeleri güncel şekilde aktarmak üzere, sektörle her yıl düzenli bir şekilde paylaşılması planlanıyor.

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.