BAE Merkez Bankası ve Hindistan Merkez Bankası, CBDC testlerini birlikte gerçekleştirecek. İşte konuya ilişkin ilk detaylar…

Reuters’ın haberine göre Hindistan, CBDC geliştirme süreçlerinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile birlikte hareket edecek.

Bu kapsamda Hindistan Merkez Bankası (RBI), kendi kontrolünde CBDC geliştirme programı için BAE Merkez Bankası ile iş birliği anlaşması yaptı.

Resmi açıklamada BAE Merkez Bankası ve RBI arasında imzalanan mutabakatın iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik bir adım olduğu, birlikte CBDC testleri gerçekleştirileceği, inovatif finansal ürün ve servislerin kullanımı noktasında iş birliğine gidildiği kaydedildi. CBDC testleri ile sınır ötesi ödemeleri daha verimli hale getirilmesinin amaçlandığı da not düşüldü.

Hindistan, CBDC alanında Asya kıtasının en aktif ülkelerinden biri. Geçtiğimiz Kasım ayında yerel para birimi olan rupi için dijital rupi pilot çalışmalarına başlanmış, en büyük 8 bankanın sürece dahil olduğu bildirilmişti. Yayınlanan yakın tarihli bir raporda dijital rupi projesinde 50 bin kullanıcı ve 5 bin işletmenin çevrimdışı işlevsellikle ilgili testlere katıldığı, 134 milyon dolar değerinde 800 bin işlemin tamamlandığı, en nihayetinde çeşitli kazanımların elde edildiği ifade edilmişti.

BAE ise kripto varlık alanındaki yoğun ilgisi ile öne çıkıyor. Ek olarak metaverse, Web3 gibi alanlarda girişimlerin desteklenmesi amacıyla çok sayıda programın aktif olarak yürütüldüğü biliniyor. BAE’de CBDC kullanımının 2023-2026 ekonomik planlamasında yer aldığını da belirtelim.

CBDC alanındaki çalışmalar aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülkede devam ediyor.

KaynakYahoo