31 Mart 2023 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan kararla Türk bankacılık ve finans sektörünün ilk dijital perakende bankası TOM Bank oldu. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ‘ndan (BDDK) faaliyet izni almasıyla birlikte onayın resmi gazetede de yayınlanmasıyla TOM Bank,  Türkiye’nin lisanslı ilk dijital perakende bankası oldu. 1,5 milyar TL başlangıç sermayeli olarak kurulan ve sadece dijital kanallarda hizmet verecek olan TOM Bank, Türkiye’de ve yurt dışında önemli başarılar elde etmiş, kendi kategorilerinde sektör lideri olan A101, English Home, Memorial Sağlık Grubu, Eve şirketlerini bünyesinde barındıran Aydın Grup hissedarları ve üst yönetimi tarafından kuruldu. T.O.M. Şirketler Grubu’nun bir şirketi olacak dijital banka, etik bankacılık vizyonuyla %100 dijital ürün ve süreçlerle, sunduğu yenilikçi fırsatlar ve avantajlarla yüksek bir müşteri ağına ulaşmayı hedefliyor.

“Avrupa’nın ilk 5 dijital bankasından biri olmayı hedefliyoruz”

Bankacılık hizmetlerinin daha fazla kişiye ulaşmasına ve geleneksel bankaların sunduğu tüm hizmetlerin internetin olduğu her yerden ve mobilden erişilebilir olması anlamına gelen dijital bankacılığın ülkemize pek çok yenilik getireceğinin altını çizen TOM Bank Kurucusu ve Genel Müdürü Onur Özkan: “Avrupa ve Amerika’da hızla yükselen dijital bankacılık trendini yakından takip ederek Aydın Grup ve TOM Şirketler Grubu bünyesindeki tecrübe ve deneyimlerimizi bir araya getirmek istedik. Her cebin, her evin bankası olmak hedefiyle bankanın en teknolojik halini TOM Bank ile oluşturduk. TOM Bank olarak kapsayıcılık ilkesi doğrultusunda finansal hizmetlerin erişimini kolaylaştırmayı amaçlayarak dijital bankacılık konusunda ülkemizde ses getirmeyi hedefliyoruz. Gruba bağlı Türkiye’nin dört bir yanına yayılan her ilçede en az bir mağazası bulunan A101’in yaygınlığının verdiği güçle hareket edeceğiz. Dünyanın lider ve en yenilikçi dijital bankalarından birisiolmak vizyonuna paralel bir şekilde, Türkiye’yi en yakın zamanda Avrupa’nın ilk 5 dijital bankasından biri olarak temsil etme hedefinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

TOM Bank, mikrokrediler ve TL, katılma, altın, euro, dolar hesaplarının ücretsiz olması şube giderlerinden yapılacak tasarrufların müşterinin lehine kullanılarak daha avantajlı teklifler sunma imkanını sağlayacak. Kişilerin tamamen mobil uygulama üzerinden kolayca müşteri olabildiği TOM Bank’in kritik avantajlarından bir tanesi de Türkiye’de bir ilk olan A101 mağazalarından şubeye gitmeden, masrafsız, komisyonsuz, teminatsız “Veresiye Kredi” imkanı sunması olacak. Birkaç dakika içinde limit oluşturulup kredi kullandırabilecek teknolojik altyapısı ile müşteriler kendilerine yürüme mesafesinde olan her ilçedeki A101 mağazalarından nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Bunun yanı sıra TOM Bank, müşterilerin ATM arama derdine de çözüm olacak. Sadece QR kod okutularak A101 kasalarından anında para çekme ve ödeme yapılmasını planlıyor.

TOM  Bank Hakkında

İsmini paranın teknolojisinden alan T.O.M. (Technology of Money) Şirketler Grubu’na bağlı olarak hizmet verecek TOM Bank, Aydın Grup hissedarları ve üst yönetimi tarafından Dijital Banka olarak kurulan yeni nesil bankacılık hizmeti sağlayan teknolojik bir finans kurumudur.  Türkiye’nin dijital bankası olma yolunda önemli adımlar atmış ve en iyi müşteri deneyimini güçlü bir ekip ile sağlamayı hedefleyen; hızlı, dinamik ve proaktif yaklaşımı ile ülkemizde toplumun her üyesine hizmet etmeyi amaçlayan dijital bankasıdır. TOM Bank’ın müşterilerine vaadi; finansal ihtiyaçlarını mevcut sistemlerle yeterince karşılayamayan kişiler dahil herkese, mikro kredi başta olmak üzere yenilikçi, dijital ve finansal çözümler sunmak ve bu çözümleri de akıllı telefondan başka hiçbir şeye ihtiyaç bırakmadan cebe sığdırmaktır.

Aydın Grup Hakkında

80.000’den fazla çalışanı ile Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan ikinci grubu olarak bilinen Aydın Grup, 12.000’den fazla noktada tüketiciye ulaşan gıda mağazaları, 12 hastanesi, yurtiçinde 300’e, yurtdışında 100’e yakın ev perakende mağazaları ve 85’den fazla restoranı ile farklı iş kollarında yayılan bir portföye sahiptir. Kendi kategorilerinde sektör lideri olan A101, English Home, Memorial Sağlık Grubu, Eve şirketleri bulunan Aydın Grup, finans sektöründeki iddiasını da adını paranın teknolojisinden alan ve TOM Bank , TOM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş ve  TOM Finansman A.Ş şirketlerinden oluşan T.O.M Şirketler Grubu ile göstermeyi hedefliyor.