Finans, büyük ölçekli bir dil modeli olan BloombergGPT’nin odak noktasını oluşturuyor…

Medya, yazılım ve veri şirketi Bloomberg, BloombergGPT olarak adlandırdığı ve finans odağında 50 milyar parametreli büyük bir dil modeli şeklinde tanımladığı ürünü duyurarak yapay zeka ile ilgili büyüyen çılgınlıktan yararlanmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda Bloomberg, endüstrideki çeşitli doğal dil işleme (NLP) görevlerini desteklemek için çeşitli finansal veriler üzerinde özel olarak eğitilmiş BloombergGPT’nin gelişimini detaylandıran bir araştırma makalesi yayınladı.

BloombergGPT’nin duyarlılık analizi, varlık tanıma, haber sınıflandırma ve soru yanıtlama gibi mevcut finansal NLP görevlerini iyileştirmeye yardımcı olurken, müşterilerin piyasadan akan çok büyük miktarda veriyi düzenleme fırsatlarının kilidini açmasına yardımcı olacağını iddia ediyor.

Bu arada yapay zeka ürünü BloombergGPT’yi oluşturmak için mühendislerin 40 yıllık kapsamlı bir finansal veri arşivinden yararlandığı bildirildi…

Bloomberg ekibi, 50 milyar parametreli kod çözücüye yönelik bir dil modeli eğitti. OpenAI’nin ChatGPT’sinin 2020 sürümü 500 milyon veri üzerinde eğitilmişti.

Bloomberg’in Makine Öğrenimi ürün ve araştırma ekibi başkanı Gideon Mann, “Makine öğrenimi ve NLP modellerinin kalitesi, onlara koyduğunuz verilere bağlıdır” diyor ve şöyle devam ediyor: “Bloomberg’in 40 yılı aşkın süredir küratörlüğünü yaptığı finansal belgeler koleksiyonu sayesinde, finansal kullanım durumlarına en uygun LLM’yi eğitmek için büyük ve temiz, alana özgü veri setini dikkatli bir şekilde meydana getirdik.”

BloombergGPT, şu anda bir yere girip ücretsiz olarak deneyebileceğiniz bir platform sunmuyor. BloombergGPT için Bloomberg Terminal sahibi olmanız gerekli.

KaynakFinextra