Katılım finans kuruluşu Kuveyt Türk, bankacılık sektöründe verinin rolü, veriden elde edilen değer, çözümler, teknolojiler ve kapsamlı çıktıları içeren Veri Odaklı Bankacılık Raporu’nu yayımladı…

Katılım finans esasları doğrultusunda geliştirdiği yenilikçi ürün ve hizmetleriyle 34 yıldır müşterilerine hizmet veren Kuveyt Türk, Veri Odaklı Bankacılık Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. Raporun giriş bölümünde aşağıdaki ifadeler yer aldı:

“Teknolojik gelişmeler tüm sektörleri olduğu gibi bankacılık sektörünü de yakından etkilemektedir. Dijital dönüşüm insanların bankalarla olan etkileşimini değiştirmektedir.
Dolayısıyla bankaların güncel gelişmeleri yakından takip etmesi oldukça önemlidir. Bu gelişmelerin kaynağında ise veri bulunmaktadır. Günümüzde veri odaklılık tüm sektörlerde büyük bir öneme sahipken, veri odaklı olmayı başarmış kurumlar rakiplerinin birkaç adım önüne geçmektedir. Veri, son zamanlarda şirketlerin stratejik kararları verirken kullandığı önemli bir kaynak haline gelmektedir. Pazarlama alanında müşteriye hangi ürünlerin sunulacağı, müşteri memnuniyeti ve çağrı merkezi verimliliği için görüşme kayıtlarının analizi ve dolandırıcılık tespiti, büyük veri teknolojilerinin kullanıldığı alanlardandır.

“McKinsey tarafından yapılan bir araştırmaya göre veri ve analitik odaklı şirketler %20 daha fazla büyüme oranına sahiptir.”

Günümüzde insanlar internet aracılığıyla farklı platformlardan kişisel verilerini / bilgilerini paylaşmaktadır. Bu paylaşım durumu çeşitli kanallardan çok fazla verinin elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Üçüncü taraf kaynaklardan elde edilen bu veriler bankalar için yeni fırsatlar sunar. Bunun yanı sıra bankacılık büyük verinin en yoğun olduğu sektör olup bu verilerden çıktı elde edebilmek için oldukça uygundur.

Bankacılık sektöründe verinin rolü

Geleneksel bankalar yeni nesil rakiplerine göre ellerinde bulundurdukları verinin büyüklüğü ile oldukça önemli bir avantaja sahiptir. Peki bankalar bu avantajı nasıl değerlendirebilir veya değerlendirmektedir? sorusunun cevabına bakalım.”

Kuveyt Türk – Veri Odaklı Bankacılık Raporu’nu buraya tıklayarak indirebilirsiniz. PDF formatındadır.

Kuveyt Türk Hakkında

Kuveyt Türk, 1989 yılında kurulmuştur. Seçkin finansal ürün ve hizmetlerini etkin şekilde tasarruf sahipleri ve yatırımcılarla buluşturan Kuveyt Türk, müşteri odaklı yaklaşımı, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attığı adımlarla sektöründeki öncü konumunu sürdürmektedir. Altın bankacılığı alanında adım atan ilk katılım finans kuruluşu olan Kuveyt Türk, ayrıca dünyada ve Türkiye’de ilk sürdürülebilir sukuk işlemini gerçekleştirmiştir. Son 6 yıldır Türkiye’nin En İyi İşvereni ödülüne layık görülen Kuveyt Türk, 2021’de de ilk sırada Avrupa’nın En İyi İşvereni seçildi. Bugün itibarıyla Türkiye genelinde 444 şubesiyle ve dijital kanallarıyla müşterilerine hizmet veren Kuveyt Türk, yurt dışında ise Bahreyn şubesi ve Almanya’daki iştiraki KT Bank AG’yle faaliyetlerini sürdürmektedir. Operasyonel çalışmalarının yanı sıra toplumsal değerleri temel alarak ve kültürel varlıklara sahip çıkarak önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan Kuveyt Türk, “Değerlerimizle büyüyoruz” yaklaşımı doğrultusunda birçok restorasyon projesi üstlenmiş, insani yardım kampanyalarına destekte bulunmuş, kitap ve belgesel gibi kalıcı eserler ortaya koymuştur.