Yürüttüğü tüm faaliyetlerde “insan odaklı” yaklaşımı temel alan Alternatif Bank, çalışanlarına daha mutlu, huzurlu ve verimli iş ortamları sunabilmek için bir dizi yenilikçi uygulamayı hayata geçirmeye devam ediyor.

Alternatif Bank bu kapsamda ilk kez geçen yıl başlattığı “Alternatif Yaz” uygulamasıyla, halen hibrit sistemde çalışan genel müdürlük ekiplerine, yaz aylarında 4 hafta boyunca ofis dışında çalışma fırsatı sunuyor. Bu fırsat sayesinde Alternatif Banklılar, benzer modellerden farklı olarak uzaktan çalışma sürelerini parçalı zamanlar yerine bir bütün şeklinde kullanabiliyor ve banka tarafından sunulan avantajlı yan haklarıyla, dengeli bir iş-sosyal hayat ritminin huzurunu yaşıyor. Alternatif Yaz uygulaması ayrıca, sadece İstanbul ile sınırlı kalmıyor, Türkiye’nin neresinde olursa olsun tüm çalışanlar bu uygulamadan faydalanabiliyor.

Hem uzaktan çalışmayı hem de esnek çalışmayı birlikte sunan yeni nesil çalışma modeli AlterFlex ile çalışanlarına kolaylık sağladıklarını belirten İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hale Ökmen Ataklı, “Pandemiyle birlikte hayatımıza giren hibrit çalışma modeli bugün artık birçok sektörde kalıcı hale dönüştü ve çalışanlar nezdinde büyük karşılık buldu. Uzaktan ya da evden çalışma geniş ölçekte daha önce deneyimlenmemiş bir model olduğundan, kurumlar için başlangıçta çalışan verimliliği açısından bazı çekinceleri de beraberinde getirmişti. Ancak uzaktan çalışma sisteminin doğru tasarlanıp yönetilen bir yapıya dönüştüğü bugünlerde, verimlilik ve performans açısından hem çalışanlara hem de kurumlara artı değer kattığını görüyoruz. Alternatif Bank olarak pandemi sürecinde, oldukça verimli geçen uzaktan çalışma modelini çalışanlarımızın iş ve yaşam dengelerini korumalarını destekleyebilmek amacıyla kalıcı hale getirmeye karar vermiş ve AlterFlex adını verdiğimiz esnek çalışma modelini hayata geçirmiştik. Bu modeldeki temel hedefimiz ise her zaman çalışanlarımızın iş ve yaşam dengesini korumalarını desteklemekti. AlterFlex kapsamında çalışanlarımız haftada iki gün uzaktan çalışırken, yeni modelimizle mesai saatlerini de esnetebiliyorlar. Tüm genel müdürlük çalışanlarımız çekirdek saatlerimiz dışındaki zamanlarda mesai saatlerini ihtiyaçlarına göre kendileri belirleyebiliyorlar. Uzaktan çalışma ya da esnek çalışma modeliyle uyumlanamayan iş gruplarımız için de yıllık ek idari izin planlayarak, AlterFlex’i tüm çalışanlarımızı kapsayacak şekilde uyguluyoruz. Geçtiğimiz yıl yaz döneminden itibaren de ‘Alternatif Yaz’ uygulamasını başlatarak, genel müdürlük çalışanlarımıza yaz döneminde, tercih edecekleri ay içinde 4 hafta boyunca kesintisiz uzaktan çalışma imkânı tanıyoruz. Çalışanlarımızın motivasyonu ve mutluluğunu artıracak bu uygulamanın, mutlu çalışan-mutlu müşteri anlayışıyla iç ve dış müşteri memnuniyetine de olumlu yansıyacağına inanıyor ve bunun sonuçlarını da yaptığımız değerlendirmelerde fazlasıyla görüyoruz. Sektörümüzde de bu kapsayıcılıkta bir çalışma modelini hayata geçiren öncü banka olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.