Credit Karma’nın araştırmasına göre daha fazla finansal kontrolü beraberinde getirdiğine inanılan nakit kullanımına dair eğilim artıyor.

Kişisel finans şirketi Credit Karma tarafından ABD merkezli Harris Poll’a yaptırılan araştırma, tüketicilerin nakit kullanımına daha fazla güvendiğini gösterdi. Araştırmaya göre hayat pahalılığı ile mücadelede harcamaların sınırlandırılmasında etkili bir seçenek olduğuna yönelik inanç, nakit seçeneğinin daha yoğun şekilde tercih edilmesinin öne çıkan nedeni durumunda.

Araştırmanın dikkat çeken çıktıları şöyle;

  • ABD’de tüketicilerin yüzde 53’ü, 12 ay öncesine göre daha fazla nakit kullanıyor.
  • İngiltere’de yetişkinlerin yüzde 46’sı, 2022 yılına göre nakiti alışverişlerinde daha fazla tercih ediyor.
  • Araştırmaya katılanlar arasında ABD’de harcamaların kontrolü için nakit kullanımını tercih ettiğini söyleyenlerin oranı yüzde 22. İngiltere’de ise söz konusu oran yüzde 16 seviyesinde.
  • Fiziksel para kullanım eğilimi genç tüketicilerde daha fazla. ABD’deki Z kuşağının (18-26 yaş) yüzde 69’unun geçen yıla göre daha çok nakit kullandığı kaydedildi.
  • Z kuşağı katılımcıların yüzde 59’u nakiti bütçe dengelerini korumanın bir yolu olarak tercih ettiklerini, yüzde 64’ü ise nakit ödeme yaptıklarında daha az para harcadıklarını bildirdi.

Birçok araştırma, nakit ile ödeme yapanların kart ya da dijital kanallar üzerinden gerçekleştirdikleri işlemlere göre ne kadar harcadıklarına dair daha fazla kontrol ve doğru fikre sahip olduklarının altını çiziyor.

CNBC’nin Nisan tarihli raporunda Amerikalıların yüzde 70’inin finans konusunda oldukça stresli olduğu sonucu çıkmıştı.

Uzmanlar küresel ölçekte devam eden enflasyon ve belirsizlik ortamının nakiti daha yoğun kullanma eğilimini devam ettireceğini savunuyor.

Diğer taraftan nakit paraya kolay erişimde sıkıntılar da var. Örneğin Birleşik Krallık’taki ATM ve banka şubelerinin sayısı azalmaya devam ediyor. Benzer şekilde ABD’de de ATM sayılarının düşüş gösterdiği ifade ediliyor.

KaynakCPA Practice Advisor