C-Innovation tarafından Avrupa’daki dijital bankalarla ilgili yayınlanan rapordaki önemli gördüğüm iki detayı aktarmak istedim…

İlk veri, ülkeler bazlı dijital banka sayıları;

Birleşik Krallık 37 adet dijital banka ile açık ara ilk ülke olarak göze çarpmakta.

Sonrasında İtalya ve Fransa 12 adet dijital banka ile sıralamada 2. sırayı alıyor.

İspanya ve Almanya ise 7 adet ile 3. konumdalar.

Listede 17 ülkeden 85 dijital banka yer almakta.

İkinci veri ise dijital banka müşteri sayıları;

Revolut 28 milyon kullanıcı ile listede açık ara önde bulunmakta.

Wise 16 milyon, N26 ise 8 milyon kullanıcıya sahiptir.

En çok kullanıcıya sahip 10 Bankanın 4’ü Birleşik Krallık, 3’ü Fransa, 1’i Almanya, 1’i Hollanda, 1’i ise İspanya merkezlidir.

Listedeki ilk 16 Bankanın 8’i başka bir geleneksel finans kuruluşunun iştiraki konumundadır.

Listede bulunan 26 bankanın toplamdaki kullanıcı sayısı ise yaklaşık 100 milyondur.

Yukarıdaki iki veriyi beraber yorumlayınca dijital bankaların halen gidecek çok yollarının olduğu, sayısal anlamda hızla artmalarına rağmen kullanıcı sayılarının halen birkaç banka hariç çok düşük seviyelerde olduğu görülmektedir.

Bununla birlikte bazı ülkelerde yoğunlaşmanın olduğu, bazı Avrupa ülkelerinde ise hiç dijital bankanın faaliyetinin bulunmadığı dikkat çekmektedir.

Ülkemizde şu an faaliyet izni alan 2 dijital banka (Hayat Finans ve T.O.M.), kuruluş izni alan ise 3 dijital banka (Kasa Katılım, FUPS, Ziraat Dinamik Banka) bulunmaktadır.

Gelecek dönemlerde geleneksel bankalarla yarışa giren dijital bankaların durumlarını merakla izliyor olacağız.

Dipnot: “Ülkemizdeki aktif dijital bankacılık kullanıcı sayısı 100 milyon kişidir.”

Faydalı olması dileğiyle.

KaynakLinkedin
Murat Güleç
2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.