ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple aleyhine açılan menkul kıymet davası sonuçlandı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan ve gündemi uzun süredir meşgul eden Ripple davası sonuçlandı. Menkul kıymet davasının karar duruşmasında New York Güney Bölge Mahkemesi Yargıcı Analisa Torres, Ripple’ın “XRP’yi satarak federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmediğine” karar verdi. Gelişmenin hemen ardından Ripple fiyatı yüzde 70’in üzerinde artış kaydetti. 13 Temmuz’da başlayan sıra dışı artış, 14 Temmuz’da da devam etti.

Dava sonucu genel itibarıyla kripto piyasasına olumlu yansıdı. Bitcoin yüzde 3 seviyesinde ılımlı bir yükselişe sahne olurken Ethereum ve birçok kripto para biriminin değerinde yüzde 5’in üzerindeki artışlar kayda geçti.

ABD’de ilk defa bir yargıç, belirli dijital varlık satışlarının menkul kıymetler yasalarının dışında kaldığına işaret etti. Bu kapsamda ilk kez bir kripto şirketi lehine karar verilmiş oldu.

2020 yılı sonunda açılan davanın sonucu merakla bekleniyordu. SEC, Aralık-2020’de XRP’nin arkasındaki Ripple Labs ve yöneticilerine dava açmış, şirket ve 2 yöneticisini XRP’nin satışını gerçekleştirerek 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet arzı ile suçlamıştı. Buna karşın Ripple, sınır ötesi ödemeler için geliştirilen bir token olan XRP’nin “menkul kıymet olmadığını” öne sürmüştü.

Ripple kaybetseydi ne olacaktı?

Dava sürecinde Ripple şirketi büyük değer kaybı yaşadı… Eğer süreç SEC lehine sonuçlansaydı XRP, tüm borsalardan çıkarılacak ve bir menkul kıymet olarak kabul edilecekti.
Dava sonuçlanmadan önce Bitstamp gibi birçok kripto borsasının XRP’yi dışarıda bıraktığı da biliniyor. Sürecin sonraki aşamasında XRP’nin yeniden tüm borsalarda eksiksiz olarak listelenmesi bekleniyor.

Davanın sonucu global ölçekte büyük ses getirdi. Analistler XRP’nin menkul kıymet şeklinde değerlendirilmemesini önemli bir gelişme olarak nitelerken bunun diğer kripto paralar için de örnek teşkil edeceği ifade edildi.

2012’de Nithin Davis Thomas, Royce Raju Beena ve Vinayak Radhakrishnan tarafından kurulan Ripple, ABD-San Francisco merkezli bir ödeme ağı sistemi. Genel itibarıyla finansal transferlerin maliyetini düşürmek, hız kazandırmak için kurulmuş bir havale ağı ve döviz borsası şeklinde tanımlanıyor. Blockchain, kripto para, finans, bankacılık ve internet endüstrilerinden konumlanıyor.