Avrupa’da en büyük finans kurumlarının önemli bir kısmı veri ihlallerinden musdarip. Peki gerekli siber güvenlik önlemleri alınıyor mu?

SecurityScorecard tarafından kamuoyuyla paylaşılan araştırmaya göre, Avrupa’daki en büyük finans kurumlarının büyük kısmı, “rahatsız edici düzeyde” 3. taraf ve 4. taraf siber güvenlik ihlalleri ile karşı karşıya kaldı.

Raporda incelenen 240 kurumun yüzde 78’inin 3. parti veri ihlali yaşadığı, yüzde 84’ünün ise karmaşık bir gizli riskler ağını gösteren 4. Parti veri ihlaline maruz kaldığı belirlendi.

Öte yandan finans kurumlarının yüzde 18’i siber güvenlik açısından “C” veya altında derecelendirildi. Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki en iyi kaynaklara sahip finansal kuruluşların yaklaşık yüzde 20’sinin de bu doğrultudaki siber güvenlik notlarının “C” olduğu kaydedildi.

C, “A” dereceli kurumlara göre ihlale uğrama olasılığının 4-7 kat daha yüksek olduğuna işaret eden bir seviye…

Çalışma, sektöre özgü güvenlik açıklarına da ışık tuttu. Buna göre perakende bankaların yüzde 82’si geçen yıl en az bir kez 3. parti veri ihlali yaşadı. Yüzde 8’i ise kendi etki alanlarındaki ihlallerden mustarip olarak “en savunmasız olanlar” şeklinde öne çıktı.

Sigorta firmalarının yüzde 24’ünün “C” veya altında güvenlik derecesine sahip olduğu detayı da gözden kaçmadı.

SecurityScorecard Baş Satış Sorumlusu Matthew McKenna, “AB’deki en iyi kaynaklara sahip finansal kuruluşların yaklaşık %20’sinin notları C veya daha düşükse, o zaman diğer finansal kuruluşların genel siber direncinin aslında çok daha düşük olması muhtemeldir.” Dedi.

KaynakFintech Global