Afrika’da 2023 yılının 2. çeyreğinde gerçekleştirilen FinTech yatırımlarının yüzde 42’sinde başrolde Nijeryalı startup’lar vardı…

Afrikalı FinTech’lere yönelik yatırımların toplamı 59 işlemde 189 milyon dolar olurken anlaşmaların 25’i Nijeryalı FinTech startup’larına yönelikti. Böylelikle Nijerya, Afrika kıtasında en aktif FinTech ülkesi olmayı başardı.

Öte yandan Afrika’da FinTech’lere yönelik yatırım miktarında düşüş göze çarpttı. Kıtadaki startup’lara 2023’ün ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 oranında daha az yatırım geldi. Ek olarak yatırım adetlerinde de yüzde 31 düşüş kaydedildi.

Güney Afrika merkezli FinTech girişimi TymeBank’in Tencent liderliğinde aldığı 77,8 milyon dolarlık yatırım, söz konusu döneme damgasını vuran en büyük anlaşma oldu. TymeBank’in yatırımını Güney Afrika ile Filipinler’deki operasyonlarını genişletme ve Güneydoğu Asya’da yeni pazarlara açılma şeklinde kullanacağı bilgisi paylaşılmıştı.

Nijerya’nın ardından Kenya, 13 adet yatırım ile ikinci sırada konumlandı. Güney Afrika, 7 yatırım ile üçüncü oldu.

Son olarak PayTech, Afrika’daki en aktif FinTech alt sektörü olarak öne çıktı.

Kıta, FinTech alanında yükselişte ve ödeme teknolojisi pazarındaki toplam işlem değerinin 2023 yılı sonunda 146 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

KaynakFintech Global