Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, kişi başına düşen kredi kartı sayısı 3’e çıktı.

Kredi kartı sayısı artmaya devam ediyor. Bu kapsamda Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre, Türkiye’deki toplam kredi kartı sayısı 108,3 milyona ulaşırken kişi başına düşen kredi kartı sayısı da 3 oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre en az bir kredi kartı bulunan kişi sayısı ise 35,1 milyon. Öte yandan Haziran ayında 162 bin kişinin ilk kredi kartını kullanmaya başladığı kaydedildi.

Kart limitleri ortalaması ise 50 bin TL üzerine çıktı. Bu noktada Türkiye’de kullanıcıların yüzde 33,2’si 10-50 bin, yüzde 22’si 50-100 bin ve yüzde 22.1’i 100 bin TL üzeri limitlerdeki kredi kartlarına sahip.

Bireysel kredi kartı ödeme tutarları incelendiğinde kişi başına 22 bin 534 TL sonucuna ulaşıldı. Söz konusu borcun 2022’nin Haziran ayında 8 bin 781 TL olduğu verisi dikkat çekti.

İlginç detaylar devam ediyor… Örneğin son 1 yılda kredi kartı borcu en hızlı artan iller Hakkâri, Şırnak, Bilecik, Sinop ve Diyarbakır şeklinde sıralandı.

Temassız kullanımda artış

Ödemelerde temassız kullanımı artmaya devam ediyor. Haziran ayı verilerine göre her 10 kartlı ödemenin 7’si temassız yapıldı

Son olarak kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile haziran ayında yapılan toplam ödeme adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 1,3 milyar adet oldu.