Sigorta sektörünün öncü ödül programı Smart-i Awards’ta kazananlar belli oldu. 7 kategoride 13 Altın, 8 Gümüş ve 8 Bronz olmak üzere 29 ödülün sahiplerini bulduğu program, “İnovatif Dönüşüm” ana temasında sektörün geleceğine ışık tutan bir panele de ev sahipliği yaptı…

Smart-i Awards (Smart Insurance Awards), sigortacılığın gelişmesini hedef alan ürün ve hizmetleri desteklemek, inovatif projeleri öne çıkararak bunların gelişimindeki iş modellerinin, deneyimlerin paylaşılmasını sağlamak ve sektördeki yaratıcılığı teşvik etmek amacıyla bu yıl ikinci kez düzenlendi. Programın ödül töreni 12. Sigorta Haftası ve 2. Uluslararası Sigorta Zirvesi kapsamında 26 Eylül’de Swissotel’de gerçekleşti. Smart-i Awards 2023 Kazananlar Listesini haberin devamındaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

SEDDK (Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu ve TSB (Türkiye Sigorta Birliği) Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar’ın açılış konuşmalarını yaptığı törende, sigorta sektörünün önde gelen temsilcileri bir araya geldi.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, konuşmasında inovasyonun önemine ve inovatif projelerin ödüllendirilmesine vurgu yaptı. Bu tür etkinliklerin farkındalık, sigorta bilinci ve sigortalanma oranının artması için katkı sağladığına değinen Eroğlu, daha fazla sigortalıya ulaşma açısından sigorta basınının önemini de hatırlattı.

Sektörün geleceğiyle ilgili “Geleneksel ürün ve yöntemlerle Z kuşağına ulaşmamız mümkün değil” yorumunu yapan Eroğlu, müşteri ihtiyaç ve beklentilerini baz alan ve teknoloji desteğiyle geliştirilen inovatif ürün, hizmet ve projelerle sigortalılara daha kolay ulaşılabileceğini belirtti.

Eroğlu son olarak, TSB’nin Sigorta Haftası boyunca yaptığı etkinliklerin ve Uluslararası Sigorta Zirvesi’nin bir parçası olan bu ödül törenini düzenleyenlere ve katkıda bulunan sponsorlara teşekkür etti.

“Değişim için önemli bir referans”

TSB Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar da konuşmasına Smart-i Awards’ı sektörün değişimi yolunda önemli bir referans olarak görüp destelediklerini vurgulayarak başladı. Yaşar, sigortacılık sektörünü daha da ileriye taşımak için geliştirilen inovatif ürün ve hizmetlerin önünü açmak, inovatif projelerin gelişimindeki deneyimleri, tecrübeleri yayarak, daha çok yeni nesil sigorta teknolojileri ve fikirleri üretmek, bunların sigorta sektörüne entegrasyonunu sağlamak ve verimliliğini artırmak için bu programın önemine dikkat çekti.

Sigortalılık oranının artırılmaya çalışıldığı bu süreçte sektörü büyütmenin, sigortalı faydasına yeni ürünler geliştirip kullanımını yaygınlaştırmanın yolunun da inovatif ürün ve fikirlerin önünü açmaktan geçtiğini belirten Yaşar, “Her alanda olduğu gibi sigortacılığın geleceğini de müşteriler şekillendiriyor. Müşteri ihtiyaçları ve hedefleri tüm paydaşlar için büyüme stratejileri ve inovasyon gündemi hakkında içgörü sağlıyor” dedi.

FinTech İstanbul, Destekçi Kuruluşlar arasındaydı

Sigorta, finans ve teknoloji sektörleri başta olmak üzere daha birçok sektöre Akıllı Yaşam ve PSM dergileriyle ulaşan, her gün yüz binlerce okuyucusunu sigortagundem.com, psmmag.com ve ekonomimanset.com web sitelerinde internet haberciliği ve interaktif iletişim kanallarıyla buluşturan Erişim Medya Grubu’nun organizasyonu olan Smart-i Awards’ın Ana Sponsoru sigorta sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Sigorta Birliği oldu. Maher Holding “Altın Sponsor”, RS Otomotiv Grubu “Gümüş Sponsor” olarak yarışmada yerini alırken; FinTech İstanbul, Aksigorta, Crede ve Payten de “Destekçi Kuruluş” oldu.

Ödül töreninin 12’nci Sigorta Haftası ve 2’nci Uluslararası Sigorta Zirvesi kapsamında gerçekleşmesi ayrı bir önem taşıdı. Uluslararası davetli ve konuklar eşliğinde düzenlenen zirve, dolu dolu içeriğini Smart-i Awards ödül töreniyle taçlandırmış oldu.

7 farklı kategori 29 ödül

Sigorta ve bireysel emeklilik şirketleri ile brokerlerin yanı sıra yazılım, donanım ve hizmet sağlayıcıların, sektöre hizmet veren ajansların katıldığı yarışmaya 100’e yakın başvuru oldu.

Akıllı Yaşam Dergisi Yayın Danışmanı Abdullah Çetin, İstanbul Sigorta Acenteleri Birliği Başkanı Berrin Dinç, Fiona Teknoloji ve Danışmanlık Kurucu Ortağı Ertuğrul Bul, HDH Danışmanlık Müdürü Metin Karacan, VC Özel Sermaye Sektörü Kıdemli Danışmanı Nolwenn Allano, Habertürk Editörü Rahim Ak, Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su Selcen Doğan Gür ve FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı’dan oluşan Smart-i Awards 2023 jürisi, finale kalan 43 projeyi değerlendirmeye tabi tuttu.

Jüri oylaması sonucunda “Dijital Dönüşüm”, “En İnovatif Ürün”, “En İyi Tutundurma, Pazarlama Başarısı”, “Sosyal Sorumluluk”, “Yenilikçi Müşteri Etkileşimi ve Deneyimi”, “Yılın Ekibi” ve “Yılın InsurTech’i” kategorilerinde 29 proje ödüle layık bulundu. Sigorta Zirvesi kapsamında düzenlenen törende 13 Altın, 8 Gümüş ve 8 Bronz Smart-i ödülü sahiplerine takdim edildi.

Prof. Dr. Selim Yazıcı moderatörlüğündeki panelde “gelecek” konuşuldu

Smart-i Awards 2023 ödül töreni, sektörün geleceğine ışık tutacak bir panele de ev sahipliği yaptı. “İnovatif Dönüşüm” ana teması ve “Gelecek Heyecan Verici, Hazır mısınız?” başlığıyla düzenlenen panelin moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Selim Yazıcı üstlendi. Crede Kurucu Ortağı Ahmet Kocamaz, Payten Türkiye Ülke Lideri ve Paratika CEO’su Burak Kutlu ile Aksigorta Teknoloji ve Operasyonel Mükemmellikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Konak da panelist olarak yer aldı.

Panelistler dijitalleşme ve dijitalleşmenin önündeki bazı görünmez engelleri dile getirirken, teknolojinin InsurTech ekosistemine etkisi, InsurTech’lerin geleceği, doğal afetlerde sigorta teknolojilerinin kullanımı, tüm bu gelişmelerin sigortalı ve sigortacılara yansımaları gibi konuları enine boyuna tartışıldı.

Smart-i Awards 2023 Kazananlar Listesi (PDF)