QNB Finansbank, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlamaları kapsamında, QNB Finansbank – UNICEF iş birliği ile “Depremden etkilenen bölgelerdeki 100 okulun renovasyonu” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında QNB Finansbank desteği ile 2023-2024 akademik döneminde yaklaşık 31 bin öğrencinin öğrenim gördüğü Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerindeki 100 okulun renovasyon çalışmaları tamamlandı. 

QNB Finansbank, UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) iş birliği ile 6 Şubat ve sonrasında çok sayıda ilimizi etkileyen depremlerde hasar görmüş 100 okulun renovasyonunu üstlenerek eğitim alanında öncelikli ihtiyaçlardan biri olan işlevsel öğrenme alanlarına katkıda bulunduğunu duyurdu.

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan yaptığı açıklamada, “Önceliğimiz çocuklarımızın hızla normal hayatlarına ve eğitimlerine geri dönmelerini sağlamak oldu. QNB Finansbank – UNICEF iş birliği ile “Depremden etkilenen bölgedeki 100 okulun renovasyonu” projesi de bizim için bu kapsamda çok değerli. Çünkü deprem bölgesinde çocuklarımızın hem psikolojik olarak daha iyi olmaları, hem de eski hayatlarına devam edebilmeleri için normal koşullara dönmeleri çok önemli”dedi.

Tan sözlerine şöyle devam etti; “6 Şubat ve sonrasında gerçekleşen depremler, bölgede yaşayan yaklaşık 4 milyon çocuğun eğitimini kesintiye uğrattı. QNB Finansbank’ın desteği, eğitim alanında öncelikli ihtiyaçlardan biri olan işlevsel öğrenme alanlarına katkıda bulunuyor. Bu nedenle bu projeyi Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı’nda yine çocuklarımızın eğitimine katkı sağlamak ve Cumhuriyetimizi gelecek yüzyıllara taşıyacak çocuklarımıza destek vermek üzere 100. Yıl Projemiz olarak da belirledik. 10 milyon TL bağış ile 100 okulun hızla normale dönerek yenilenmesini sağlamak üzere harekete geçtik. Bu çerçevede 7 anaokulu, 58 ilkokul ve 35 ortaokulun yenilenmesi çalışmaları yapıldı. 2023- 2024 akademik döneminde çocuklarımız normal eğitimlerine geri döndü.  Bu 100 okulda, yaklaşık 31 bin öğrenci öğrenim görüyor.”

Proje hakkında UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü İnci Haseki şunları söyledi:

“Depremler ülkemizde çok büyük bir bölgede milyonlarca çocuğun hayatını derinden sarstı. Her çocuğun hakkı olan kaliteli eğitime erişimi arttırmak için özel sektör ile daha fazla iş birliğine ihtiyacımız var. QNB Finansbank’ın değerli bağışı sayesinde deprem bölgesinde 100 okuldaki binlerce çocuk güvenli ve motive edici bir ortamda okullarına döndü. QNB Finansbank’a çocukların eğitime dönmesine verdikleri değerli destek ve eğitime olan bağlılıkları için teşekkür ediyoruz.”