Elon Musk, X’in kullanıcıların tüm finansal hayatını yönetmesini ve böylece gelecek yılın sonuna kadar banka hesabına ihtiyaç duymamalarını istiyor.

Elon Musk, sahibi olduğu X’i (eski adıyla Twitter) bir mikroblog platformunun ötesine, bir dizi finansal hizmet de dahil olmak üzere “her şeyi yapabilen bir süper uygulamaya” dönüştürme planlarından bahsediyordu.

Bu hafta çalışanlarıyla yapılan bir toplantıda Musk şu ifadeleri kullandı: “Ödemeler derken aslında birinin tüm mali hayatını kastediyorum. Eğer para içeriyorsa, platformumuzda yer alacak. Para, menkul kıymetler ya da her neyse. Yani bu sadece arkadaşıma 20 dolar göndermek gibi bir şey değil. Bir banka hesabına ihtiyacınız olmayacağından bahsediyorum.

Halihazırda ABD çapında para iletim lisansları için başvuruda bulunmasıyla birlikte Musk ve CEO Linda Yaccarino, X’in 2024 yılı sonuna kadar bir dizi finansal özelliğe sahip olmayı hedefliyor.

Twitter daha önce finansal hizmetlerin sınırlarını zorlayarak kullanıcılara platformdaki içerik oluşturucuları ödüllendirecek bir tür bahşiş özelliği eklemiş ve insanların haber bültenleri gibi özel içerikler için abonelik ücreti almalarına olanak tanımıştı. Ancak Musk, X.com vizyonunu gerçekleştirerek daha da ileri gitmeye kararlı.

Musk bu haftaki görüşmede X/PayPal ürün yol haritasının aslında 2000 yılının Temmuz ayında kendisi ve David Sacks tarafından belirlendiğini de ifade ederek şunları söyledi: “Bazı nedenlerden dolayı PayPal, eBay haline geldiğinde sadece listenin geri kalanını uygulamamakla kalmadı, aynı zamanda bir dizi temel özelliği de geri aldı ki bu çılgınca. Yani PayPal aslında 2000 yılı Temmuz ayında, yani 23 yıl önce ortaya çıkardığımız üründen daha az eksiksiz bir ürün.

Süper uygulamalar son dönemin öne çıkan konuları arasında ve özellikle lider şirketlerin bu alanda çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Okuma Önerisi:

Dr. Soner Canko yazdı: Süper uygulamalarda açık bankacılığın rolü

KaynakFinextra