Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile ilgili analitik veriler sunan Startups.Watch, T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi desteğiyle hazırlanan Türkiye FinTek Görünümü – Ekim 2023 raporunu yayımladı.

Sektörün mevcut durumunu ve geçmiş yıllara göre gelişimini gösteren Türkiye FinTek Görünümü raporu 31 Ekim 2023 tarihi itibarıyla yayımlandı. Startups.Watch verisine göre aktif 665 FinTek mevcut. Aktif olmayan FinTek sayısı ise 126 olarak kayıtlara geçiyor. Eylül ayı verileri ile karşılaştırıldığında aktif olmayan FinTech sayısının değişmediği, aktif FinTech sayısının ise artmaya devam ettiği görülüyor.

Dikeylerine göre incelendiğinde Türkiye’deki FinTek şirketlerinin 260‘ının ödeme, 103’ünün bankacılık teknolojileri, 100’ünün blokzinciri-kripto varlık, 79’unun kurumsal finans, 56’sının sigortacılık alanında faaliyetlerini sürdürdüğü kaydediliyor. Blokzinciri-kripto varlığın Bankacılık teknolojileri dikeyini yakaladığı dikkatlerden kaçmıyor.

İlk olarak Kasım 2021’de yayımlanan raporda finansman, borsa-yatırım, skorlama-kimlik doğrulama-bilgi güvenliği, kitle fonlama, kişisel finans yönetimi, para transferi ve varlık yönetimi alanlarında ise toplam sayı 194 olarak kayıtlara geçiyor.

2023 yılında şu ana kadar 16 adet FinTek şirketine toplamda 10 milyon dolarlık yatırım yapıldığı kayıtlara geçiyor. 2021 ve 2022 yıllarının genel toplamına göre kötü bir başlangıca sahne olan 2023’ün yatırımlardaki düşük seyri dikkatlerden kaçmıyor.

Geçtiğimiz yıl 37 adet yatırımda FinTek şirketleri toplamda 91 milyon dolar fonlanmıştı.

Güncel ve kategorize edilmiş veri seti oluşturmayı amaçlayan bu çalışma, yurt içi ve yurt dışındaki girişimci ve yatırımcılara Türkiye’nin fintek görünümü hakkında güncel ve doğru veriyi sağlamaktadır.

Aşağıda raporun tamamını görebilirsiniz

> Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirsiniz.