AB Konseyi, AB ve AEA ülkelerindeki tüketiciler ve işletmeler için euro cinsinden anında ödeme seçeneklerinin kullanılabilirliğini artıracak olan anında ödeme teklifi üzerinde Avrupa Parlamentosu ile geçici bir siyasi anlaşmaya vardığını duyurdu.

Bu girişim Sermaye Piyasaları Birliği’nin tamamlanması bağlamında ortaya çıktı. Euro cinsinden anında kredi transferlerine ilişkin bir yönetmelik taslağı olan teklif ilk olarak Avrupa Komisyonu tarafından Ekim 2022’de yayımlanmıştı.

Yeni kurallar, AB dışı finans kurumları ve altyapılarına aşırı bağımlılığın azaltılmasına yardımcı olacağı için Avrupa ekonomi ve finans sektörünün stratejik özerkliğini geliştirecektir. Bununla birlikte nakit akışlarını harekete geçirme olanaklarını iyileştirecek, vatandaşlar ve şirketler için faydalar sağlayacak ve yenilikçi katma değerli hizmetlere imkan tanıyacak.

Yeni kurallar uyarınca anlık ödeme sağlayıcılarının, bir işlem yapılmadan önce ödeyeni olası hatalar veya dolandırıcılık konusunda uyarmak için alıcının IBAN’ının ve adının eşleştiğini doğrulaması gerekecek. Bu gereklilik düzenli transferler için de geçerli olacak.

Avrupa Parlamentosu yayımladığı basın açıklamasında, geçici siyasi anlaşmanın Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi tarafından onaylanması ve ardından genel kurulda da oylanması gerektiğini belirtti. Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için Konsey’in de anlaşmayı onaylaması gerekiyor.

Avrupa Birliği Anlık Ödemeler Düzenlemesi hakkında her şey

KaynakEC