Avrupa Ödemeler Konseyi (EPC), SEPA Ödeme Hesabı Erişimi (SPAA) planının iş koşullarını yayınladı. Bu da Avrupa’da açık bankacılığın geliştirilmesinde ileriye doğru atılmış önemli bir adıma işaret ediyor.

SPAA planı, revize edilmiş Ödeme Hizmetleri Direktifi (PSD2) bağlamında yapılan yatırımlar üzerine kurulu, ödeme hesabıyla ilgili verilerin alışverişine olanak tanıyan ve ödeme işlemlerinin başlatılmasını kolaylaştıran bir dizi kural, uygulama ve standardı kapsıyor.

Hollanda Ödemeler Birliği Genel Müdürü ve SPAA Eş Başkanı Gijs Boudewijn konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Çok paydaşlı bir ortamda canlı bir Avrupa açık bankacılık ekosisteminin geliştirilmesine yönelik doğru koşulları yarattığımız için son derece gururluyum ve Avrupalı ​​Ödemeler Birliği’ne teşekkür ediyorum. Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu’na projeye olan sarsılmaz destekleri için teşekkür ederiz. Daha yeni başlıyoruz ve bir sonraki görevimiz SPAA’yı gerçekten birlikte pazara sunmak.

İş koşullarının önümüzdeki yılın başlarında ve periyodik olarak piyasa ve mevzuat gelişmelerine tam uyum sağlayacak şekilde revize edilmesi bekleniyor; ancak bu ilk sürüm, Avrupa’da yeni nesil ödeme hizmetlerine yönelik önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.

EPC Genel Müdürü Giorgio Andreoli konuyla ilgili şu yorumu yapıyor: “Bu, EPC ve Avrupa’daki ödemeler sektörü için tarihi bir an, çünkü EPC gibi kâr amacı gütmeyen bir derneğin hem talebi hem de arzı temsil eden ilk seferi bu. Süreç beş yıl sürdü ve şimdi SPAA, Açık Bankacılıkta 2.0 aşamasının önünü açabileceği için oldukça ödüllendirici bir an.

PSD3 geldi: Bilmeniz gereken 7 şey

KaynakFinextra