C-Innovation 2023 yılında dijital bankacılık ekosisteminde olup bitenleri özetleyen bir rapor paylaştı. Rapor, ekosistemi etkileyen faktörler üzerinde dururken bu yıla damgasını vuran dijital bankaların finansal performanslarını ele alıyor.

2023 yılında bankacılık sektörü birçok dijital bankanın piyasa değerini önemli ölçüde etkileyen bir krizle karşı karşıya kaldı.Kalıcı yüksek enflasyon, merkez bankalarının uzun süreler boyunca yüksek faiz oranlarını sürdürmesine neden oldu. Bu durum küresel finans piyasalarının onlarca yıldır karşılaşmadığı bir senaryoydu.

Silikon Vadisi Bankası ve First Republic Bank gibi kurumların çöküşü, yetersiz risk yönetimi ve yetersiz düzenleyici denetimin yol açtığı sistemik risklerin altını çizdi. Eş zamanlı olarak jeopolitik gerilimler, ticari anlaşmazlıklar ve ekonomik istikrarsızlıklar sektörün zorluklarını artırdı, bankaları çok sayıda operasyonel riske maruz bıraktı ve piyasa değerlemelerini istikrarsızlaştırdı.

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere, 2023 yılı dijital bankalar için zorlu bir piyasa ortamına işaret ediyor. Bu yıla damgasını vuran dijital bankalar nasıl bir performans göstermiş kısaca bir göz atalım.

Nubank: Piyasadaki dalgalanmalara karşı zafer kazanarak piyasa değerinde %130’luk etkileyici bir artış sergiledi. Nu’nun 2023’ün üçüncü çeyreğindeki brüt kârı, gelişmekte olan piyasaların fintech sektöründeki güçlü büyüme potansiyelinin bir kanıtı olarak bir önceki yıla göre %100 artışla 915 milyon dolarak yükseldi.

Adyen: Tipik bir ödeme şirketi olarak %17’lik bir değer düşüşüyle karşılaştı, ancak bankacılık faaliyetlerini stratejik olarak yeni bölgelere genişleterek dünya genelindeki KOBİ’ler için vazgeçilmez bir müttefik olma hedefinin altını çizdi

Klarna: 2022’de değerlemede %85’lik sert bir düşüş yaşadı ancak yılmadı, iş stratejisini uzun vadeli pazar varlığını benimseyecek şekilde yeniden düzenledi ve nihai bir halka arza hazırlandı. 2023 3. çeyrek sonuçları, İsveçli fintech’in dayanıklı bir şirkete dönüşebileceğine dair kanıtların sonuncusu oldu.

N26: Değerlemede %66’lık bir düşüşle karşı karşıya kalan N26, küresel hedeflerini stratejik olarak küçülttü ve bu Brezilya’dan çekilmesiyle sonuçlandı. N26, stratejisini Avrupa pazarındaki varlığını sağlamlaştırmaya ve büyütmeye odaklanacak şekilde yeniden yönlendiriyor.

Tinkoff: Uluslararası yaptırımlar ve iç sistem zorlukları nedeniyle piyasa değerinde önemli ölçüde etkilenen Tinkoff, kararlılığını sürdürdü. Rusya’nın dijital bankacılık sektöründe önemli bir oyuncu olmaya devam ederek zorlu koşullara uyum sağlama ve başarılı olma konusunda etkileyici bir yetenek sergiliyor.

Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.