Garanti BBVA’yı analogdan dijitale taşıyacak anlaşma, tüm şube ve ATM ağında 22.000’den fazla IP kamera ve 5.000 NVR’yi içerecek.

Video gözetim ve video tabanlı iş zekası çözümlerinde dünya lideri olan March Networks, Türkiye’nin önde gelen bankalarından Garanti BBVA ile tarihi bir ortaklığa imza atmaktan heyecan duyduklarını açıkladı. Garanti BBVA için analog sistemden dijital video gözetimine geçişin sağlandığı ortaklık, 883 şube ve 4.000’den fazla ATM’den oluşan geniş bir ağa 22.000’den fazla IP kamera ve 5.000 Network Video Kayıt Cihazının (NVR) konuşlandırılmasını içeriyor.

Türk bankacılık sektörünün öncü bankalarından biri olan Garanti BBVA, 1997 yılında Türkiye’de İnternet ve Mobil bankacılığını başlatan ilk banka olarak teknolojik inovasyonlara sürekli olarak öncülük etti. Bankanın teknoloji odaklı ilerlemeye olan bağlılığı, kurumsal değerinin temel taşlarından biri.

Garanti BBVA, stratejik bir hamleyle Türkiye’de tamamen dijital bir video izleme platformuna geçiş yapan ilk banka olmaya da hazırlanıyor. Rakiplerine kıyasla March Networks’ün seçilmesinde üç faktör rol oynadı:

  1. Bankacılık Sektöründe Kendini Kanıtlamış Olması: March Networks, sektörün en büyük ve en önde gelen kurumlarından bazıları da dahil olmak üzere dünya çapında 1000’den fazla bankaya hizmet veren geniş bir küresel portföye sahip.
  2. Merkezi Yönetim: March Networks, merkezi olarak yönetilebilen IP kameralar ve NVR’ler ile sağlam, güvenilir ve ölçeklenebilir bir çözüm sunarak daha az bakım çağrısı, daha uzun çalışma süresi ve daha düşük video depolama maliyetleri dahil olmak üzere önemli operasyonel verimlilikler sağlıyor.
  3. Video Gözetimi +: March Networks’ün Searchlight for Banking çözümü, son teknoloji iş zekası özelliklerini geleneksel video gözetimine entegre ederek iyileştiriyor ve geliştiriyor. Bu, bankaların ATM işlemlerini video görüntüleriyle ilişkilendirerek hırsızlık ve dolandırıcılığı azaltmasının yanı sıra bekleme süresi izleme gibi yenilikçi özelliklerle şube içi müşteri deneyimini geliştirmesini sağlıyor.

Garanti BBVA Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı (CSO) M.Feridun Aktaş şöyle dedi: “Garanti BBVA olarak teknolojideki gelişmeleri takip etme ve uygulama konusunda her zaman önde olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de on binlerce noktada bulunan, ödüller kazanmış kameralı güvenlik sistemimizi yenileyerek genç güvenlik ekiplerimize daha etkin, akıllı ve işlevsel beceriler kazandırmayı hedefliyoruz. March Networks ile kurduğumuz proje ortaklığının, dediklerimin ilk ve tek örneğini ortaya çıkaracağından eminim.”

March Networks’ün Garanti BBVA’ya sunacağı kapsamlı çözüm, tamamı March Networks Command Enterprise System (CES) Video Yönetim Yazılımı (VMS) ile sorunsuz bir şekilde yönetilen 22.000’den fazla IP kamera ve 5.000 NVR içeriyor. CES, bu kadar kapsamlı bir cihaz dizisinin yönetimini etkili bir şekilde merkezileştirebilen birkaç yazılım platformundan biri olarak ön plana çıkıyor. CES, bütün bunların yanı sıra sistem genelinde gelişmiş izlemeyi iyileştirerek Garanti BBVA’nın tüm kameralarının ve NVR’lerinin durumuna ilişkin gerçek zamanlı görüntü elde edilmesini sağlıyor.

March Networks, merkezi yönetimin bir parçası olarak bu kadar çok sayıda IP kamera ve NVR tarafından üretilen önemli miktarda videonun tesis dışında yedeklenmesi için devasa ve merkezi bir depolama çözümü de sunacak.  March Networks, şirket içi depolamayı özel bulut ve genel bulut ile birleştirme becerisiyle sektördeki en esnek depolama uygulamalarından birini sunarak Garanti BBVA’nın video verilerini bugün ve gelecekte yönetebilmesini sağlayacak.

Garanti BBVA ek olarak, merkez ofisinde March Networks Command Client ve şubelerinde bir web tarayıcısı aracılığıyla canlı veya kaydedilmiş videoya uzaktan erişme olanağına sahip olacak. Bu da kurumda videoya erişmesi gereken herkesin videoya kolaylıkla erişebileceği anlamına geliyor.

March Networks Orta Doğu Satış Direktörü Trevor Sinden, ortaklık ile ilgili düşüncelerini paylaştı: “Garanti BBVA’nın tamamen IP tabanlı yeni video gözetim platformu için March Networks’ü iş ortağı olarak seçmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz.  Finans sektöründeki köklü geçmişimiz, dünyanın en büyük bankalarının da dahil olduğu kurumsal küresel ölçeğimiz ve Türkiye’deki ortağımız EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri ile birlikte Garanti BBVA için şimdi ve gelecekte büyük bir değer sunacak uzmanlığa ve yeteneğe sahibiz.”