Finansal Teknolojiler alanında spesifik ürünlerle sektöre değer yaratmak üzere 2 yıl önce yola çıkan Firisbe, üst yönetimini yeniden yapılandırdı. Kurucu ortaklardan Ziya Topçuoğlu, CEO olarak göreve başladı… 

SoftPOS, ödeme geçidi, dijital cüzdan, açık bankacılık platformu, kart basımı ve kişiselleştirmesi gibi çözümler sunan Firisbe, üçüncü yılında yeni ve iddialı hedefler belirledi.

Teknoloji ve yazılım sektöründe 15 yılı aşkın deneyime sahip girişimciler tarafından 2021 yılının aralık ayında kurulan Firisbe, spesifik ürünlerle sektöre değer katmayı amaçlıyor.

Firisbe kurucu ortaklarından Ziya Topçuoğlu, Şubat 2024 itibarıyla CEO olarak görev yapmaya başladı. Topçuoğlu, “Kurucularının ödeme sistemleri deneyimi, dinamik kadrosunun teknoloji yetkinliği, heyecan ve tutkusuyla Firisbe, bu yıldan itibaren gerek Türkiye gerekse yurt dışında sesini daha gür çıkaracak” diyor.

“Hedefimiz, her telefona bir SoftPOS çözümü yükletmek”

Firisbe, özellikle Tap2Mobile ürünüyle iddialı. Visa ve Mastercard pilot programlarına uygun bu SoftPOS uygulamasının satış, iade, iptal gibi temel fonksiyonların yanı sıra taksitli işlem, bahşiş ekleme, dijital slip üretimi, QR, link ve giyilebilir cihazlarla ödeme alma gibi özellikleri bulunuyor. Çoklu acquirer ile dinamik işlem yönlendirme işlevine de sahip olan ürün, kullanıcılarına analitik uygulamalarla entegre şekilde çalışıp gelişmiş raporlar üretme olanağı sunuyor.

Topçuoğlu, Firisbe’nin bu çözüme yönelik hedeflerini şöyle anlatıyor: “Ödeme kuruluşları ve üye işyerleri için benzersiz bir uygulama deneyimi sağlayan Tap2Mobile ile öncelikle SoftPOS pazarında yer edinmek istiyoruz. Bu yıldan itibaren yurt dışı iş birliktelikleri kurarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’da ürünlerimizi aktif olarak tanıtıp ihracatımızı artırmayı planlıyoruz. Uzun vadede ise mobil ödeme deyince dünya çapında SoftPOS kullanıcıları ve çözüm üreticileri arasında akla gelen ilk 10 firmadan biri olmayı hedefliyoruz. En büyük hedefimizse küresel düzeyde bir ödeme orkestrasyon platformu haline gelmek.”

Ziya Topçuoğlu, analitik tabanlı tek SoftPOS çözümü olan Tap2Mobile için Visa ve Mastercard’dan pilot program sertifikasyonunu aldıklarını, PCI MPoC sertifikasyon sürecinin ise halen devam ettiğini belirtiyor ve ekliyor: “Dünya çapında ilklerden biri olmaya çalışıyoruz. White label olarak sunup müşteriyi tekrar sertifikasyon maliyetinden kurtaracağız.”