Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük bankalarından First Abu Dhabi Bank, Yapı Kredi’nin yüzde 61,2 oranındaki hissesini satın almak istiyor. İşte detaylar…

FinTech İstanbul, First Abu Dhabi Bank’in (FAB) Yapı Kredi ile ilgilendiğine dair dış basında yer bulan iddiaları ilk kez 5 Nisan’da okurları ile buluşturmuştu. Reuters 21 Mayıs 2024’te konuya dair yeni detayların yer aldığı dikkat çekici bir haber paylaştı. Haberin ardından FAB’nin hisselerine talip olduğu Koç Holding’ten de “resmi doğrulama” geldi.

İsmi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan habere göre FAB, Yapı Kredi’nin yüzde 61,2 oranındaki hissesini satın almak için görüşmeler yapıyor.

Haberde Yapı Kredi’nin ilgili hisseleri için 8 milyar dolar istendiği, FAB’nin ise yaklaşık 7,5 milyar dolar teklif ettiği belirtiliyor.

Söz konusu haberin ardından borsa tarafında bazı gelişmeler oldu. Yapı Kredi hisseleri yüzde 10 ve Koç Holding ise yüzde 9’dan fazla değer kazandı. Diğer yandan FAB hisselerinde hafif düşüş görüldü.

Koç Holding gelişmeleri doğrulayarak Borsa İstanbul’a yaptığı açıklamada, Reuters’ın haberine atıfta bulundu ve Yapı Kredi hisselerinin satışına ilişkin ön görüşmelerde bulunulduğunu, bu kapsamda portföylerindeki “olası alternatifleri değerlendirmek için” her zaman pazarlık yapılabileceğini bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük dördüncü bankası olan FAB, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Türkiye’nin dördüncü büyük özel bankasıyla ilgili potansiyel anlaşmanın nihai ayrıntılarının birkaç ay içerisinde netlik kazanması bekleniyor.