Uzun yıllardır yapay zekâ tabanlı araştırma ve projelerde öncü konuma sahip olan Garanti BBVA’nın hakim ortağı BBVA, ana pazarlarında Üretken Yapay Zekâ kullanımında önemli bir adım daha attı.

Yapay zekâ teknolojisini kullanan çeşitli araçlarla geliştirilecek yaklaşık 100 projeyi önceliklendiren BBVA bu kapsamda ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI  ile stratejik bir anlaşma imzaladı. Finans sektörünü etkileyecek çığır açıcı teknolojileri benimseme konusunda öne çıkan BBVA, OpenAI ile işbirliği yapan ilk Avrupa bankası olarak dikkat çekiyor.

Bu anlaşmayla, metin ve görsel oluşturma ve bilgi işleme gibi özellikleri sayesinde, Üretken Yapay Zekânın süreçleri hızlandırma, verimliliği artırma ve inovasyonu teşvik etme potansiyelini güvenli ve sorumlu bir şekilde keşfetmek amaçlanıyor.

BBVA, çalışanları arasında verimliliği ve süreç etkinliğini artırmak, Türkiye de dahil olmak üzere Grup genelinde inovasyonu teşvik etmek amacıyla 3.000 adet ChatGPT Enterprise lisansı dağıtmaya başladı. ChatGPT’nin kurumsal sürümü, diğer birçok özelliğin yanı sıra içerik oluşturma veya karmaşık iş sorularını yanıtlama konusundaki benzersiz yeteneğiyle birlikte en üst düzeyde güvenlik ve gizlilik sağlıyor. BBVA, bu yeni aracın tüm potansiyelini açığa çıkarmak için OpenAI’ın bilgi birikiminden de faydalanacak. Anlaşma kapsamında OpenAI, ayrıca büyük dil modelleri (LLM) için en son güncellemeleri sunacak ve eğitim verecek. OpenAI ile yakın iş birliği içinde çalışarak BBVA, bankanın iş süreçleri için en başarılı kullanım senaryolarını ileriye taşıyacak.

Her hesap kurulumu için verilecek zorunlu eğitimlerle tüm alanlar ve departmanların ChatGPT’ye erişimini sağlamak ve lisanslı çalışanların çeşitli projeleri yürütmek için meslektaşlarıyla iş birliği yapmaları amaçlanıyor. BBVA, kullanıcıların geri bildirimlerini ve önerilerini çok ülkeli bir topluluk aracılığıyla toplayarak en dikkat çekici kullanım senaryolarını belirlemeyi ve en iyi uygulamaları da paylaşmayı hedefliyor.

OpenAI ile yapılan anlaşma, BBVA’nın müşteri memnuniyetinde yapay zekâyı farklılaştırıcı bir unsur olarak benimseme konusundaki taahhüdüne de bir örnek oluşturuyor.

On yılı aşkın süredir İspanya, Meksika ve Türkiye’de yapay zekâ fabrikaları olarak da bilinen, gelişmiş analitik ve yapay zekâ için özel geliştirme merkezleri işleten BBVA, veri ve teknolojiyi dönüşümün en önemli iki unsuru olarak görüyor. Bankanın bu konuda, yapay zekâ ekiplerine ek olarak yaklaşık 1.000 veri bilimcisi olmak üzere, tüm iş alanlarında çalışan analistler ve veri uzmanlarıyla toplam 5.000’den fazla çalışanı bulunuyor. BBVA’da ekibin tamamı verinin ve yapay zekânın değerini ortaya çıkarmak, iş kararlarını iyileştirmek ve müşterilerin finansal sağlığını artıran ya da iklim geçişlerinde onlara yardım eden çeşitli ürünler oluşturmak amacıyla çalışıyor.