Finans departmanlarındaki iş yükü her büyüyen şirket için günden güne artıyor. Yükselen iş hacimleriyle beraber, işlem takibi, güvenlik gibi unsurlar hızlı süreç yönetimi endişesi ile göz ardı ediliyor.  Bu kapsamda açık bankacılık ürünlerinin bu süreçleri yönetmeyi kolaylaştırırken güvenlik konusunda da önlemler alınmasını sağladığı kaydediliyor.

İşletmelerin banka hesaplarına erişim ve işlem yapma süreçlerinin karmaşıklığı artıkça, güvenlik ve işlem risklerinin de önemli hale geldiğini söyleyen Ödüyo Finansal Teknolojiler Genel Müdürü Erman Yapıcı, “Özellikle şifrelerin güvenliği ve erişim kontrolü gibi konular büyük önem taşıyor. Ödüyo’nun açık bankacılık ürünü, bu süreçleri yönetmeyi kolaylaştırırken güvenlik konusunda da önlemler almanızı sağlıyor. Sağladığımız risk yönetimi, genellikle API güvenliği, yetkilendirme ve erişim kontrolü gibi unsurları kapsıyor. Şifrelerin doğru şekilde yönetilmesi ve yetkilendirme süreçlerinin etkin bir şekilde uygulanması, sistemimizin güvenliğini artırıyor.” dedi.

Açık bankacılık ürünlerinin riskleri en aza indirdiğini belirten Yapıcı, “Ödüyo içerisindeki banka hesap hareketlerinin ERP entegrasyonlarıyla beraber, aynı ekran üzerinden muhasebe programlarına aktarılması, aynı zamanda muhasebe fiş kayıtları ile ilgili iş yüklerini de ciddi anlamda azaltıyor.  Mesela e-defter mükelleflerinin banka hesaplarını günlük olarak işlemeleri gerekiyor. Sonuç olarak, açık bankacılık ürünümüz finans departmanlarının işlemlerini yönetmeyi kolaylaştırırken, güvenlik ve işlem risklerini ortadan tamamen kaldırıyor.” şeklinde konuştu.

Online tahsilat süreçleri hakkında da bilgiler veren Yapıcı, “Türkiye regülasyon disiplinleri açısından çok gelişmiş bir ülke. Bankalarımızın sistemleri de oldukça güvenli. Fakat burada bir anlam kargaşası oluşuyor, güvensiz olan bankaların sanal poslarından kredi kartı tahsilatı yapmak değil, bu sanal poslara kredi kartı bilgilerinin nasıl girildiği. Eğer siz müşterinizden kredi kartı bilgilerini güvenli olmayan sistemler üzerinden alırsanız, çalıştığınız kurum ne kadar güvenli olursa olsun, hem kendinizi hem de müşterinizi riske atmış olursunuz. Bizler işletmelerin istedikleri banka ya da ödeme kuruluşu ile güvenli ve risksiz şekilde tahsilat yapmalarını sağlayan bir yapı sunuyoruz. ERP entegrasyon ve B2B tahsilat sistemimizle, fatura, sipariş formu, servis formu vs. oluştuktan sonra, müşterinin hiçbir kredi kartı bilgisini paylaşmadığı, işletmenin bilgi saklama gibi riske girmediği ve sistematik olarak tahsilatlarını yapabildiği kusursuz bir süreç vaat ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.