En son mobil uygulama trendlerinin ve karşılaştırmalı değerlendirmelerin yer aldığı “Adjust mobil uygulama trendleri: Türkiye” raporu, hızlı eyleme dönüştürülebilir bilgiler sunuyor…

Ölçümleme ve analitik şirketi Adjust tarafından yayınlanan Türkiye mobil uygulama trendleri raporuna göre, indirimlerdeki önemli artış, artan tüketici harcamaları ve artan kullanıcı etkileşimi ile Türkiye’nin Mobil Uygulama Pazarı hızla büyüyor.

Bu ivme, ülkenin gelişmiş mobil altyapısı ve akıllı telefonların benimsenmesindeki artıştan kaynaklanıyor; bu da Türkiye’yi küresel mobil pazarında yükselen bir güç merkezi haline getiriyor, geliştiriciler ve reklamverenlere erişimlerini genişletmeleri için fırsatlar sunuyor.

Adjust raporunda, Türkiye’de hızla gelişen uygulama kullanım alışkanlıkları inceleniyor.

Türkiye’de fintech ve bankacılık uygulamalarında en önemli trendler

  • Türkiye’deki finans uygulamaları, MENAT ortalamasını beş puan aşarak %22’lik 1.gün elde tutma oranına sahip oldu.
  • Oturum uzunluklarında küresel bir düşüş yaşanmasına karşın Türkiye’deki finans uygulamaları, küresel ortalamaya göre %6 daha yüksek ortalama oturum süresi gösterdi. Bu veri, uygulamaların kullanıcılar tarafından daha yoğun şekilde kullanıldığını ve daha derin bir etkileşimin olduğunu gösteriyor.
  • Türkiye’deki hisse senedi alım satım ve bankacılık uygulamaları, 2023’ün ilk çeyreğine göre 2024 ilk çeyreğinde, hem yüklemelerde (sırasıyla %54 ve %10) hem de oturumlarda (sırasıyla %61 ve %28) önemli büyüme kaydetti.
  • Kripto para uygulamaları, önceki çeyreğe göre yüklemelerde %24 ve oturumlarda %32 artışla 2024’ün ilk çeyreğinde önemli bir “geri dönüş” gerçekleştirdi.

Adjust tarafından yayımlanan “Mobil Uygulama Trendleri: Türkiye” raporunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz (PDF).