Money 20/20 Europe’a katılan eski Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, etkinliğin açılış konuşmasında ülkesini FinTech merkezi haline getirme yolculuğunu anlattı…

Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, açılış konuşması yapmak üzere Hollanda’da düzenlenen Money 20/20 Europe etkinliğine katıldı. Fransa’daki teknoloji odaklı yatırımların mevcut durumu hakkında bilgiler veren Hollande, ülkesini FinTech merkezi haline getirmesini sağlayan stratejik adımlarını anlattı.

2012’den 2017’ye kadar olan Cumhurbaşkanlığı sırasında banka dışı kuruluşlar tarafından doğrudan kredi verilmesine izin veren yeni regülasyonlar da dahil olmak üzere verimli bir düzenleyici ortam oluşturulduğuna dikkat çeken Hollande, fintech lisansı alma sürecini kolaylaştırdıklarını hatırlattı.

Göreve geldiği dönemde ekonomik krizle karşı karşıya kalan Hollande, ilk önceliklerinin teknolojiyi bu yönde kullanmak olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Asıl amaç insanları bir geleceğimiz olduğuna ve bunun istihdam yaratmakla başladığına ikna etmekti. Politikam bir teknoloji ekosistemi yaratma isteğimizi göstermekti. İşte bu nedenle 2013 yılında vergi teşviklerinin yanı sıra girişimcileri desteklemek için bir kamu bankası kurduk…”

Fransız Teknolojisi yaratmak, Hollande’ın ülkesindeki teknoloji sektörünü geliştirme çabasının yalnızca bir yönüydü. Diğer girişimleri arasında, gelişen teknolojiler için Ar-Ge finansmanına erken aşamadaki yatırımlar için vergi indirimleri, teknoloji girişimcileri için hedeflenen vize programları ve AB fintech düzenlemelerinin Avro Bölgesi genelinde birleştirilmesine yönelik katkıları yer alıyordu.

Günümüze dair görüşlerini de paylaşan Hollande, “Avrupa’daki sorun pazarın parçalanması. Teknoloji için küresel bir pazarımız yok ki bu da en büyük zorluk. Avrupa tüm güçlerini bir araya getirmezse rekabeti ABD veya Çin gibi güçlü ülkeler kazanacak.” Dedi.