TPAY Mobile, Rising Power of Mobile Money – Yükselen Bir Güç Olarak Mobil Para başlıklı araştırma raporunu yayımladı.

2021 yılında Payguru’yu da çatısı altına katan, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesinin mobil ödeme hizmetleri alanındaki önde gelen kuruluşları arasında yer alan TPAY Mobile, son yıllarda yükselen bir güç olarak beliren mobil para endüstrisini mercek altına alan yeni bir araştırma raporu yayımladı.

Sunuş yazısını TPAY CEO’su Işık Uman’ın kaleme aldığı ve “Rising Power of Mobile Money” başlığını taşıyan rapora göre, son beş yıl içinde kullanıcı sayısını iki kattan fazla artıran mobil para endüstrisinde kayıtlı kullanıcı sayısı 2022 sonu itibarıyla 1,6 milyarı buldu. 2021’i 1,045 trilyon ABD dolarına eşdeğer bir küresel işlem hacmi ile kapatan sektör, 2022’de kaydettiği yüzde 22’lik büyüme ile yıl sonunda 1,26 trilyon dolarlık işlem hacmine erişti. Tahminlere göre pazar 2027’de küresel ölçekte 2,09 trilyon dolarlık bir boyuta gelmiş olacak.

Sahra-altı Afrika mobil para sektöründe yenilikçi servisleriyle özellikle öne çıkan bir bölge. Sunuş yazısını TPAY CEO’su Işık Uman’ın kaleme aldığı raporda, mobil para sektöründe küresel ölçekte 315 servisin söz konusu olduğu aktarılıyor. Bunların 154’ü Sahra-altı Afrika’da, 31’i ise TPAY’in etkin bir oyuncu olduğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde…

Londra merkezli yatırım şirketi “Helios Investment Partners” tarafından desteklenen TPAY Mobile’ın İngilizce olarak hazırladığı Kasım 2023 tarihli ve 24 sayfalık rapor, pazarın dinamiklerine, fintekler, işletmeler ve operatörler için ne tür fırsatlar sunduğuna, aşılması gereken ne tür riskler bulunduğuna yer veriyor. Raporun sonuç bölümünde elektronik ticaretten, karşılıklı işletime (interoperability), düzenleyici kurum politikalarından gelişkin güvenlik çözümlerine mobil para endüstrisinin temel dinamikleri irdeleniyor.

TPAY Mobile’ın kapsamlı içeriği ile dikkat çeken raporunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İngilizce dilindedir.