Fintek ve FinTech

Finansal teknolojileri ifade etmek için kullanılan FinTech kelimesinin Türkçe karşılığı olarak fintek kelimesi kullanılıyor. Peki, fintek kelime olarak FinTech kelime anlamını karşılıyor mu? Hangisini kullanmak doğru olacaktır?

FinTech yeni bir kavram değil. Kelime olarak ortaya çıkışı 1960’lı yıllara uzanan bir geçmişe sahip olsa da aslında finansal teknolojiler tarihin her döneminde farklı şekillerde kullanılarak insanoğlunun para ve buna bağlı ürün ve hizmetlere erişim süresini kısaltarak bu yapıların kalitesini yükseltecek bir niteliğe sahip oldu.

Günümüzde FinTech

Günümüzde FinTech kelimesinin farklı kullanım şekilleri bulunuyor. Fintech bunlar içinde en yaygın olanı. Oxford sözlüğü FinTech kelimesini bankacılık ve finansal servisleri sunmak ve desteklemek için kullanılan bilgisayar programları ve diğer teknolojiler olarak tanımlıyor. Yani fintech kelimesi kendi başına özel bir kelime olmaksızın sözlüklere girmiş durumda.

FinTech şeklinde yazım şekli ise finansal teknolojilerin, İngilizce dilindeki bu ifade şekline özel bir anlam katarak onu özel bir terim haline getiriyor. Fintech bir kelime olarak kullanılırken FinTech özel bir isim ve sıfat olarak karşımıza çıkıyor.

Türkçe’de Fintek, fintek ve FinTek

Türkçeye baktığımız vakit finansal teknolojileri ifade etmek için son dönemlerde fintech kelimesi yerine fintek kelimesinin kullanıldığını görmeye başlamış durumdayız. İngilizce’de olduğu gibi fintech ve FinTech şeklinde iki farklı kullanım şekli ise Türkçe’de fintek veya FinTek şeklinde bulunmuyor. Zaten bu kelime yapısı Türkçe dil kurallarına da uymuyor.

Ayrıca Türkçe’deki ilk başvuru kayağımız olan Türk Dil Kurumunun internet sitesinde fintek kelimesini arattığımızda henüz güncel Türkçe sözlük içinde bu kelimeye yer verilmediğini görüyoruz.

Fintek özel bir şirket adıydı

Öte yandan Fintek Türkiye’de bir özel şirketin adı durumundaydı.

Şu anda adı Ziraat Teknoloji A.Ş olan kurum, Ziraat Bankası ve T. Halk Bankası’na bilgi teknolojileri hizmeti sunmak amacıyla 2001 yılında Fintek Finansal Teknoloji Hizmetleri A.Ş. unvanı ile kurulmuş olup, 18.04.2014 tarihinde unvanı Ziraat Teknoloji A.Ş olarak tescil ve ilan edilmiştir. Sermayesinin %100’ü Ziraat Bankası A.Ş.’ne aittir.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Teknoloji Geliştirme Bölgesinde 600’e yakın çalışanı, sahip olduğu bilgi birikimi ve insan kaynağı gücü ile finans sektörüne hizmet sunmaktadır.

Fintek daha mı doğru?

Elbette İngilizce yazılış fintech’i bire bir alarak Türkçe’de kullanmak doğru olmayacağı için fintek ifadesi her ne kadar sözlüğe girmemiş olmasa da günlük kullanım ve yazılı mecralarda daha doğru bir kullanım olarak karşımıza çıkıyor.

FinTech İstanbul’da kullanılan FinTech ise yazımızın ilk kısmında anlattığımız gibi özel bir isim olarak organizasyonun adını ve aynı zamanda özel bir sıfat olarak kavramı ifade ediyor.

Fintek mi yoksa FinTech mi tartışması şimdilik çok anlamlı görünmüyor zira her iki kelimenin de hizmet ettiği alanlar bulunuyor ve her iki kelime de kendi kullanım kalıpları içinde karşılığını bulabiliyor.

Umuyoruz ki fintek kelimesi de Türk Dil Kurumu tarafından kabul görerek en kısa zamanda güncel Türkçe sözlük kapsamına girebilir. Biz FinTech İstanbul’da FinTech ifadesi ile daha kapsayıcı ve aynı zamanda organizasyonun yapısını vurgulayan ifadeyi kullanmaya devam edeceğiz.