Sınır ötesi para transferlerinde göçmenlerin rolü

24 Aralık 2016
194 Görüntüleme

Doğdukları ülkelerden farklı ülkelerde yaşayan 244 milyon göçmen var. Dünya Bankasının verilerine göre bu göçmenler 2015 yılında yarım trilyon dolarlık sınır ötesi para transferi gerçekleştirdi.

Dünya üzerindeki çeyrek milyara yakın insan doğdukları ülkelerden çeşitli nedenler ile farklı ülkelere göç etmiş durumda. Bu göçmenlerin pek çoğu geride ailelerini, akrabalarını veya sevdiklerini bırakıyorlar. Gittikleri ülkelerde yasal ve yasa dışı şekilde çalışan bu insanlar geride bıraktıkları kişilere düzenli olarak para transferi gerçekleştiriyor. Rakamlar ise oldukça dikkat çekici.

Dünya bankası verilerine göre 2015 yılında 244 milyon göçmen bulundukları ülkelerden diğer ülkelere 582 milyar dolar transfer ettiler. Bu rakam yabancı yatırımlardan sonra sınır ötesi para işlemleri içinde en yüksek paya sahip işlem grubunu oluşturuyor.

Amerika Birleşik Devletleri dünya üzerindeki göçmenlerin yüzde 19’una ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 46,3 milyon kişiden oluşan bu göçmen ordusunun 2015 yılında ABD dışına transfer ettiği para miktarı ise 133,5 milyar dolar. Bu paranın 24,3 milyar doları Meksika’ya, 16,2 milyar doları Çin’e ve 10 milyar doları Hindistan’a gönderilmiş.

Sınır ötesine para transferi miktarında ABD’yi takip eden ülke 22,8 milyar dolar ile Almanya. Ancak listenin başındaki ülke ilginç bir şekilde Suudi Arabistan zira 2015 yılında sınır ötesine para transferi miktarı 45,7 milyar dolar. Bunun arkasında yatan sebep ise Suudi Arabistan’da çalışan pek çok batılı yönetici ve mühendis gibi kadrolar.

Türkiye’ye baktığımızda ise Türkiye’de yaşayan göçmenlerin 2015 yılında yaklaşık 4,083 milyar dolar transfer ettiğini görüyoruz. Türkiye’ye transfer edilen para miktarı ise 995 milyon dolar civarında.

Türkiye’den en çok para transfer edilen ülkelerin başında 1,47 milyar dolar ile Almanya ve arkasında 697 milyon dolar ile Bulgaristan yer alıyor.

Tüm bu verilerin tamamına, Dünya Bankasının verilerine dayanarak, Pew Research tarafından hazırlanan etkileşimli harita üzerinden ulaşmak mümkün.

Tüm bu rakamların 2016 yılında çok daha yükselmiş olacağını düşünebiliriz. Bunun arkasında yatan önem ise FinTech ekosisteminin gerek maliyetler, gerek işlem kolaylığı açısından göçmenlere sunabileceği hizmetler. Pek çoğu yasal bir kimliğe sahip olmayan bu göçmenlerin para transferi için kullanabilecekleri küresel çözümler FinTech girişimleri açısından büyük bir potansiyel sunuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Turkey; An exceptional Market for Payment Innovations
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

Turkey; An exceptional Market for Payment Innovations

Ahmet Usta - 21 Kasım 2017

Payments in Turkey, an ever-growing market… Turkey at the crossroads of Europe and Asia has a banking sector that defies…

Chase Pay mobil ödeme trenini kaçırdı mı?
Bankacılık
97 görüntüleme
Bankacılık
97 görüntüleme

Chase Pay mobil ödeme trenini kaçırdı mı?

Erhan Kahraman - 21 Kasım 2017

Chase Pay'in ulaştığı kullanıcı kitlesi, arkasında bulunan dev bankanın gücünü tam olarak yansıtmıyor. JP Morgan Chase'in kendi mobil ödeme çözümü…

Chris Skinner: Bill Gates bankacılık konusunda yanıldı
Bankacılık
171 görüntüleme
Bankacılık
171 görüntüleme

Chris Skinner: Bill Gates bankacılık konusunda yanıldı

Erhan Kahraman - 21 Kasım 2017

Finansal teknolojiler konusunda uzman isimlerin başında gelen Chris Skinner, Bill Gates’in 90’lı yıllarda yaptığı açıklamaya gönderme yapan bir yazı kaleme…