Sınır ötesi para transferlerinde göçmenlerin rolü

24 Aralık 2016
338 Görüntüleme

Doğdukları ülkelerden farklı ülkelerde yaşayan 244 milyon göçmen var. Dünya Bankasının verilerine göre bu göçmenler 2015 yılında yarım trilyon dolarlık sınır ötesi para transferi gerçekleştirdi.

Dünya üzerindeki çeyrek milyara yakın insan doğdukları ülkelerden çeşitli nedenler ile farklı ülkelere göç etmiş durumda. Bu göçmenlerin pek çoğu geride ailelerini, akrabalarını veya sevdiklerini bırakıyorlar. Gittikleri ülkelerde yasal ve yasa dışı şekilde çalışan bu insanlar geride bıraktıkları kişilere düzenli olarak para transferi gerçekleştiriyor. Rakamlar ise oldukça dikkat çekici.

Dünya bankası verilerine göre 2015 yılında 244 milyon göçmen bulundukları ülkelerden diğer ülkelere 582 milyar dolar transfer ettiler. Bu rakam yabancı yatırımlardan sonra sınır ötesi para işlemleri içinde en yüksek paya sahip işlem grubunu oluşturuyor.

Amerika Birleşik Devletleri dünya üzerindeki göçmenlerin yüzde 19’una ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 46,3 milyon kişiden oluşan bu göçmen ordusunun 2015 yılında ABD dışına transfer ettiği para miktarı ise 133,5 milyar dolar. Bu paranın 24,3 milyar doları Meksika’ya, 16,2 milyar doları Çin’e ve 10 milyar doları Hindistan’a gönderilmiş.

Sınır ötesine para transferi miktarında ABD’yi takip eden ülke 22,8 milyar dolar ile Almanya. Ancak listenin başındaki ülke ilginç bir şekilde Suudi Arabistan zira 2015 yılında sınır ötesine para transferi miktarı 45,7 milyar dolar. Bunun arkasında yatan sebep ise Suudi Arabistan’da çalışan pek çok batılı yönetici ve mühendis gibi kadrolar.

Türkiye’ye baktığımızda ise Türkiye’de yaşayan göçmenlerin 2015 yılında yaklaşık 4,083 milyar dolar transfer ettiğini görüyoruz. Türkiye’ye transfer edilen para miktarı ise 995 milyon dolar civarında.

Türkiye’den en çok para transfer edilen ülkelerin başında 1,47 milyar dolar ile Almanya ve arkasında 697 milyon dolar ile Bulgaristan yer alıyor.

Tüm bu verilerin tamamına, Dünya Bankasının verilerine dayanarak, Pew Research tarafından hazırlanan etkileşimli harita üzerinden ulaşmak mümkün.

Tüm bu rakamların 2016 yılında çok daha yükselmiş olacağını düşünebiliriz. Bunun arkasında yatan önem ise FinTech ekosisteminin gerek maliyetler, gerek işlem kolaylığı açısından göçmenlere sunabileceği hizmetler. Pek çoğu yasal bir kimliğe sahip olmayan bu göçmenlerin para transferi için kullanabilecekleri küresel çözümler FinTech girişimleri açısından büyük bir potansiyel sunuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İş Bankası yurt dışı ödeme alternatiflerini genişletiyor
Haber
49 görüntüleme
Haber
49 görüntüleme

İş Bankası yurt dışı ödeme alternatiflerini genişletiyor

yazar05 - 25 Nisan 2018

Türkiye İş Bankası, sanal POS uygulaması aracılığıyla sunduğu yurt dışı ödeme alternatiflerine dünyaca ünlü WeChat Pay, SEPA Direct Debit, Boleto,…

RegTech girişimi ClauseMatch 5 milyon Euro yatırım aldı
FinTech
40 görüntüleme
FinTech
40 görüntüleme

RegTech girişimi ClauseMatch 5 milyon Euro yatırım aldı

Erhan Kahraman - 25 Nisan 2018

Kapsamlı bir denetleme tarihçesi ve ispat edilebilir yasal uyumluluk oluşturmak için binlerce evraktan oluşan iş akışını otomatik hale getiren ClauseMatch…

SWIFT’in hedefinde Asya Pasifik bölgesi var
Bankacılık
39 görüntüleme
Bankacılık
39 görüntüleme

SWIFT’in hedefinde Asya Pasifik bölgesi var

Erhan Kahraman - 25 Nisan 2018

SWIFT gerçek zamanlı ödeme servisini Asya Pasifik bölgesinde hizmete sunmak için bankalar ve finans kuruluşlarından oluşan bir konsorsiyum kurmaya hazırlanıyor.…