‘‘Finansal’’ ve ‘‘Teknoloji’’ kelimelerinin İngilizce karşılıkları olan “Finance” ve “Technology” kelimelerinin birleşimden üretilen FinTech kavramı, son yıllarda hem finans hem de teknoloji dünyasının en çok konuştuğu konulardan biri haline geldi. Finans sektörüne uzak ya da yakın herkesin dikkatini çeken bu kavramı anlamak isteyenler sık sık ‘‘FinTech Nedir?’’ sorusunu sormaya başladılar.

FinTech kavramını kısaca; finans sektöründe teknolojiden yararlanılarak geliştirilen ürün, hizmet ya da çözümler olarak tanımlayabiliriz.

Teknolojinin insan hayatına giderek daha fazla entegre olmasıyla birlikte tüketim alışkanlıkları değişirken harcamalar ve paranın yönetimine yönelik tüketici davranışları da evrimleşmeye başladı. Finans kurumları ve bu alanda faaliyet gösteren şirketler de hem tüketicilerin hem de endüstrinin değişen bu alışkanlıklarını gelişen teknolojiyle karşılamak istediler. Bunun sonucu olarak geliştirilen çözümlerle birlikte FinTech kavramı oluşmaya başladı.

Her ne kadar FinTech, internet ve beraberinde getirdiği yeni teknolojilerle birlikte ortaya çıkmış bir kavram gibi kabul edilse de ilk ATM’ler ve POS makinelerini de birer finansal teknoloji olarak değerlendirebiliriz. Ancak günümüzde FinTech denildiğinde anlaşılan ve anlatılmak isteneni bireysel tüketiciler ve kurumsal işletmeler açısından iki farklı başlıkta tnaımlayabiliriz. Bireysel tükleticiler açısından geleneksel bankacılık ve finans endüstrisinde alternatif ürün ve hizmetler geliştiren, bu ürün ve hizmetleri tüketiciler ile yenilikçi modeller ile buluşturan işletmeler ve girişimler olarak tnaımlayabiliriz. Kurumsal açıdan ele alacak olursak FinTech geleneksel sistemlere kıyasla çok daha kompleks problemleri, teknolojinin yenilikçi imkanlarını kullanarak etkili ve verimli şekilde çözen ürün ve hizmetler olarak tanımlayabiliriz.

FinTech’lerin Avantajları

İnternet ve mobil uygulamaların gelişmesi ile maliyetler düşerken, ürün ve hizmet çeşitliliğinde önemli bir artış yaşanıyor. Aynı zamanda geniş kitlelere erişmek kolaylaşıyor, hız artık aranan değil, standart bir bileşene dönüşüyor.

FinTech alanında faaliyet gösteren tüm şirket ve girişimler, tüm bu unsurlardan faydalanarak ürün ve hizmetlerini geliştiriyorlar.

FinTech ürün ve servisleri büyük ölçüde erişilmesi gayet kolay, bireysel tüketicilere yönelik servislerde genellikle ücretsiz, kurumsal çözümlerde ise maliyet ve verimlilik avantajı yaratıyor.

Pek çok FinTech girişimi öncü dönemlerde bankacılık ve finans sektörüne bir rakip olarak değerlendirilmiş olsalar da aradan geçen zaman zarfında geleneksel bankacılık ve finans sektörü için tamamlayıcı bir rolleri olduğu ortaya çıktı. Bu çerçevede endüstri pazarda pay kaybetmek yerine FinTech’ler ile iş birliği yaparak pazar paylarını büyütme şansını yakaladı.

Tüm bu avantajlar finans ve bankacılık sektörlerinin daha geniş kitleler ile daha etkili şekilde buluşmasını mümkün kılıyor.

Bu noktaya kadar “FinTech Nedir?” Sorusunun cevabını açıkça verdiğimize inanıyoruz. Şimdide biraz daha detaylara odaklanalım.

FinTech Nedir?

FinTech Türleri

Geleneksel finans sistemlerine kıyasla daha kolay ve pratik çözümlere talebin artmasıyla ortaya çıkan FinTech’ler kendi içinde birçok farklı türe ayrılabiliyor. Kullandıkları teknoloji, sundukları çözüm ve alana göre değişen bu türlerin temel amacı değişmiyor; teknolojiyi kullanarak daha verimli ve pratik finansal çözümler sunmak.

FinTech türlerine ve modellerine yönelik birçok farklı örnek gösterilebilir, ancak bu yazıda en sık kullanılan, tüketicilerin ve kurumların hayatını kolaylaştıran birkaç örneğe kısaca değineceğiz.

Online ödeme: Bir finansal teknoloji olarak online ödeme ağı geçitleri, ödeme alanındaki ilk devrimlerden bir tanesiydi. Online ödemelerin gelişmesiyle birlikte artık hemen hemen tüm internet kullanıcılarının aşina olduğu e-ticaret kavramı da insanların olmazsa olmazlarından biri haline geldi.

Mobil ödeme: İnternet ve mobil cihazların giderek hayatımızın vazgeçilmezi olmasıyla birlikte ödemeler mobile de taşındı. Bu alana yönelik geliştirilen finansal teknolojiler sayesinde kullanıcılar telefonları aracılığıyla alışverişlerini yapabilir ve faturalarını ödeyebilir hale geldi. Online ödemelere paralel olarak gelişen mobil ödemeler, fiziksel ödemelerin yavaş yavaş terk edilmesine öncü olan en önemli finansal teknolojilerden birisi oldu. Allied Market Research’ün verilerine göre mobil ödemelerin hacmi 2023’te 4,3 trilyon dolara ulaşacak.

Dijital bankacılık: FinTech deyince akıllara ilk gelen ürün ve hizmetler dijital bankacılık uygulamaları oluyor. Geleneksel finans ve bankacılık uygulamalarına daha pratik çözümler sunma hedefiyle yola çıkan dijital bankacılık uygulamaları kısa sürede birçoklarının vazgeçilmezi haline geldi. Bankaya gitmek ve uzun süre sırada bekleme gibi unsurlarını ortadan kaldıran bu çözümler gitgide geleneksel bankaların da can damarı haline gelmeye başladı.

Para transferi: FinTech’in insanlığın hayatını kolaylaştırdığı en önemli noktalardan birsi de elbette ki para transferleri. Dijital bankacılık ve mobil uygulamalar aracılığıyla saniyeler içerisinde para transferi yapmak mümkün. Birçok FinTech şirketi bu alana yönelik daha verimli çözümler sunmaya odaklanırken yapılan inovasyonlar da hız kesmeden devam ediyor.

Kripto para birimleri: Son zamanlarda popülerliğini hızla artıran kripto para birimleri ve blokzincirini de birer finansal teknoloji olarak değerlendirebiliriz.

FinTech İstanbul

2016 yılının Şubat ayında kurulan FinTech İstanbul, FinTech Nedir? Sorusuna net bir cevap verebilmek ve Türkiye FinTech ekosisteminin sağlıklı gelişmesine katkı sunmak vizyonu ile kurulmuştur.

Kuruluşundan bu yana binlerce yerel ve küresel haber, yüzlerce makale ve video içerik, sayısız fiziksel ve online etkinlik gerçekleştiren FinTech İstanbul aynı zamanda FinTech 101 ve Blockchain 101 Eğitimleri ile sektördeki büyük bir eksikliği gidermiştir.

FinTech İstanbul’un düzenli etkinlik ve içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız e-posta bültenimize abone olabilirsiniz.

    FinTech dünyasında olup bitenler posta kutunuza gelsin
    Bu yazımız ile “FinTech Nedir?” sorusuna açık şekilde cevap vermeye çalıştık. Biliyoruz ki bu kavram bu denli kısa bir anlatıma sığamayacak kadar geniş ve büyük bir ekosisteme sahip. FinTech İstanbul’u düzenli olarak takip ederek FinTech ekosistemine dair çok daha fazla bilgi sahibi olabilir ve ufkunuzu genişletebilirsiniz.