Ekip

FinTech İstanbul her biri alanında profesyonel isimlerden oluşan kurucu ve destekleyiciler ile kurulmuş ve yoluna devam etmektedir.

Selim YAZICI

Prof. Dr. Selim YAZICI – Kurucu Ortak

İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Bölümü öğretim üyesidir. Ayrıca, Marmara Üniversitesi, Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde, Sigortacılık Bölümü‘nde 2009-2016 yılları arasında misafir öğretim üyesi olarak “E-Sigortacılık” dersini vermiştir. 2019 yılından beri misafir öğretim üyesi olarak Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programı’nda Financial Technologies dersini vermektedir.

Teknolojiye ve teknolojinin yaratacağı fırsatlara inanmış bir akademisyen olarak, 2000’li yılların başında, teknolojideki değişimin finansal kuruluşların üretim, pazarlama, satış, dağıtım ve satış sonrası süreçlerinde yaratacağı etkileri ve e-ticaret olanaklarını değerlendiren araştırmalar yapmış ve sigortacılık sektörüne özel bir envanter oluşturmuştur. Bu çalışmaların sonuçlarını, ortak yazar olarak yer aldığı “Elektronik Sigortacılık” (2002) adlı kitabında yayınlamıştır. Daha sonra, finansal hizmetler dünyasındaki teknolojik değişimi ve müşterilerin dijitalleşmesini gözlemleyerek, özellikle bankacılık ve sigortacılık sektöründe dijital dönüşüme yönelik projeler geliştirmiştir. Teknolojinin finansal hizmetler sektöründe kullanımı ve çevik yapılar olan start-upların bu alandaki girişimcilik faaliyetlerini içeren FinTech ve InsurTech konuları ilgi alanını oluşturmaktadır.

Girişimcilik, Finansal Teknolojiler, Dijital Sigortacılık, Proje Yönetimi, İş Sürekliliği Yönetimi, İşletme Yönetimi, Uluslararası İşletmecilik ve Örgütsel Davranış konularında dersler vermektedir.

Finansal teknolojiler konusunda girişimcilerin ihtiyaç duyabileceği tüm alanları kapsayan ve ülkemizde ilk olarak FinTech İstanbul tarafından gerçekleştirilen “FinTech 101 Eğitim Programı“nın şekillenmesini sağlamıştır.

Öğrenen Organizasyonlar (2001), Elektronik Sigortacılık (2002), E-Öğrenme (2004) ve İş Sürekliliği Yönetimi (2013) başlıklı yayınlanmış dört kitabı bulunmaktadır.

TSEV ve TSPB’nin eğitmenlerinden olup bankalar ve sigorta şirketleri için çeşitli konularda eğitim programları düzenlemiştir.

İhsan ELGİN

İhsan ELGİN – Kurucu Ortak

Kurumların girişimcilik dönüşümünü yöneten Core Strateji şirketinin kurucusudur. Türkiye’nin erken seviye yatırımcılar için tek pazar analiz platformu olan Startups.Watch‘un ve finansal teknolojiler alanında lider organizasyonu olan FinTech İstanbul‘un ise kurucu ortağıdır.

Elgin, 2000 yılında Aygaz’da insan kaynakları bölümünde iş hayatına başladı. Sırasıyla bayi geliştirme, otogaz pazarlama ve analitik CRM bölümlerinde sorumlu ve yönetici olarak görev yaptı.

Koç Üniversitesi Executive MBA sonrası; 2007 yılında Climateminder şirketinin kurucu ortağı olarak girişimcilik dünyasına giriş yaptı. Şirketlerini Los Angeles, ABD’ye taşıdıktan sonra, 2012 yılında ABD’de satışını gerçekleştirdiler.

2011 Mayıs ayından bugüne kadar 60 şirketi hayata geçiren Türkiye’nin ilk teknoloji hızlandırma programı olan Girişim Fabrikası’nı Özyeğin Üniversitesi bünyesinde kurdu ve üniversitede Girişimcilik Merkezi direktörü olarak görev yapmaya başladı.

Customer Development (Müşteri Geliştirme) felsefesini geliştiren Steve Blank’in The Lean Launchpad Educators ve Business Model Canvas (İş Modeli Kanvası)’ın yaratıcısı Alex Ostarwalder’ın Business Model Masterclass programlarının ilk mezunlarındandır. Yalın Yeni Girişim (Lean Startup) kitabının genel yayın yönetmenliğini yapan Elgin, Girişimciliğin Altın Kuralları kitabının Büyüme bölümünü yazdı.

Atina ve Londra başta olmak üzere yakın bölgede girişimcilik, ‘Kurumiçinde girişimcilik kültürü oluşturma’, ‘’Yalın Yeni İş Geliştirme’’, ‘’Yeni İşlerde Performans Yönetimi’’ ve ‘Kurum- Girişim işbirliği’’ üzerine seminerler ve yüksek lisans seviyelerinde dersler vermektedir.

Teknoloji bazlı girişimleri olan genç girişimcilere melek yatırımcılık yapmakta ve düzenli olarak Business Leaders Startup dergisinde yeni iş geliştirme ve girişimcilik konularında yazılar yazmaktadır.

Aylin ALKAN – Londra Temsilcisi

Symrna Capital LTD‘in Londra ortağı ve İngiltere merkezli UKbasecamp’in FinTech mentoru olarak çalışan Alkan, piyasalar, perakende bankacılık, fon yönetimi, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında 22 yılı aşkın deneyime sahip.

Türkiye’de son 15 yıl uluslararası bir bankada varlık yönetimi alanında iş geliştirme, satış ve pazarlamadan sorumlu direktör olarak çalışan Aylin Alkan, Türk bankacılık sektöründe kamu ve özel sektör ile çalışıp, melek yatırımcı konseptini yaratan ilk ve tek projenin lideri oldu. Türkiye’de “iş melekleri ortak yatırım fonu’ kurmak için çalışan ilk gruba liderlik eden Alkan, TEB melek yatırımcı kulübünün akredite üyesidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Aylin Alkan, Londra’da yaşıyor.

Serkan ÜNSAL

Serkan ÜNSAL – Analist

Lisans eğitimini 1995 – 2000 yılları arasında ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliğinde yaptı.

2000 yılında Ericsson Türkiye’nin kuluçka merkezi Crea-World’de yeni girişimlere proje yönetimi ve yazılım desteğinde bulundu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansı yaparken Turkcell’e transfer oldu ve ürün yönetiminden, proje yönetimine kadar çeşitli görevlerde bulundu. Shubuo markası altında da çeşitli servisler yönettikten sonra son 3.5 yılını iş geliştirme bölümünde Turkcell’in yeni iş alanları ile ilgili çalışmalar yaptı.

Serkan Ünsal 2010 yılında dakick.com‘u kurdu. Aksoy Internet Ventures‘dan yatırım aldıktan 3 yıl sonra şirketini satan Serkan Ünsal’ın “Dijital Girişimcilik Rehberi“, “Silikon Vadisi ve Girişimcilik“, “Dijital Girişimcilik 101” ve “Dijital Girişimci için Ürün Yönetimi” adında dört kitabı da var.

Çeşitli üniversitelerde “Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi” dersleri de veren Serkan Ünsal halen 2015 yılında kurduğu yatırımcılara yönelik “startups.watch”u yönetmektedir.

Ahmet USTA – Yayın Yönetmeni

Cağaloğlu Anadolu Lisesinden 1996 yılında mezun oldu ve aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği bölümünde eğitime başladı. 2001 yılında Uzay Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Üniversite eğitimi devam ederken 1999 yılında profesyonel iş hayatına muhtelif dergilerde yazar olarak başladı. 

Üniversiteden mezun olduktan sonra BT yöneticisi ünvanı ile tam zamanlı iş hayatına atıldı. 2007 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi (MBA) programından mezun oldu.

2007 yılından 2014 yılına dek INFOMAG Yayıncılık Grubunda Bilgi Sistemleri Müdürü görevinin yanı sıra bu dönem içinde Infomag ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinin teknoloji editörlüğünü yaptı.

2014-2017 yılları arasında çeşitli ölçeklerde medya kanallarının kurulması ve büyütülmesi süreçlerini yöneten Usta 2017 yılı itibariyle Kurumsal Gazetecilik çözümleri sağladığı ve Dijital Yayıncılık Danışmanlığı verdiği kendi şirketi MERCEK TECH‘i kurdu.

Evli ve üç çocuk babası olan Ahmet Usta “The Startup Owner’s Manual” ve “Identity is The New Money” isimli kitapları Türkçe’ye çevirmiştir. Bu dönemde İngilizce “Co-Opetition” kavramının Türkçe karşılığı olan Rekaberlik kelimesini literatüre kazandırmıştır. Usta aynı zamanda BKM tarafından yayınlanan Blockchain 101 isimli kitabın iki yazarından birisidir.