Ekip

FinTech İstanbul her biri alanında profesyonel isimlerden oluşan kurucu ve destekleyiciler ile kurulmuş ve yoluna devam etmektedir.

Selim YAZICI

Prof. Dr. Selim YAZICI – Kurucu Ortak

İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Bölümü öğretim üyesidir. Ayrıca, Marmara Üniversitesi, Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde, Sigortacılık Bölümü‘nde 2009-2016 yılları arasında misafir öğretim üyesi olarak “E-Sigortacılık” dersini vermiştir. 2019 yılından beri misafir öğretim üyesi olarak Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programı’nda Financial Technologies dersini vermektedir.

Teknolojiye ve teknolojinin yaratacağı fırsatlara inanmış bir akademisyen olarak, 2000’li yılların başında, teknolojideki değişimin finansal kuruluşların üretim, pazarlama, satış, dağıtım ve satış sonrası süreçlerinde yaratacağı etkileri ve e-ticaret olanaklarını değerlendiren araştırmalar yapmış ve sigortacılık sektörüne özel bir envanter oluşturmuştur. Bu çalışmaların sonuçlarını, ortak yazar olarak yer aldığı “Elektronik Sigortacılık” (2002) adlı kitabında yayınlamıştır. Daha sonra, finansal hizmetler dünyasındaki teknolojik değişimi ve müşterilerin dijitalleşmesini gözlemleyerek, özellikle bankacılık ve sigortacılık sektöründe dijital dönüşüme yönelik projeler geliştirmiştir. Teknolojinin finansal hizmetler sektöründe kullanımı ve çevik yapılar olan start-upların bu alandaki girişimcilik faaliyetlerini içeren FinTech ve InsurTech konuları ilgi alanını oluşturmaktadır.

Girişimcilik, Finansal Teknolojiler, Dijital Sigortacılık, Proje Yönetimi, İş Sürekliliği Yönetimi, İşletme Yönetimi, Uluslararası İşletmecilik ve Örgütsel Davranış konularında dersler vermektedir.

Finansal teknolojiler konusunda girişimcilerin ihtiyaç duyabileceği tüm alanları kapsayan ve ülkemizde ilk olarak FinTech İstanbul tarafından gerçekleştirilen “FinTech 101 Eğitim Programı“nın şekillenmesini sağlamıştır.

Öğrenen Organizasyonlar (2001), Elektronik Sigortacılık (2002), E-Öğrenme (2004) ve İş Sürekliliği Yönetimi (2013) başlıklı yayınlanmış dört kitabı bulunmaktadır.

TSEV ve TSPB’nin eğitmenlerinden olup bankalar ve sigorta şirketleri için çeşitli konularda eğitim programları düzenlemiştir.

İhsan ELGİN

İhsan ELGİN – Kurucu Ortak

Kurumların girişimcilik dönüşümünü yöneten Core Strateji şirketinin kurucusudur. Türkiye’nin erken seviye yatırımcılar için tek pazar analiz platformu olan Startups.Watch‘un ve finansal teknolojiler alanında lider organizasyonu olan FinTech İstanbul‘un ise kurucu ortağıdır.

Elgin, 2000 yılında Aygaz’da insan kaynakları bölümünde iş hayatına başladı. Sırasıyla bayi geliştirme, otogaz pazarlama ve analitik CRM bölümlerinde sorumlu ve yönetici olarak görev yaptı.

Koç Üniversitesi Executive MBA sonrası; 2007 yılında Climateminder şirketinin kurucu ortağı olarak girişimcilik dünyasına giriş yaptı. Şirketlerini Los Angeles, ABD’ye taşıdıktan sonra, 2012 yılında ABD’de satışını gerçekleştirdiler.

2011 Mayıs ayından bugüne kadar 60 şirketi hayata geçiren Türkiye’nin ilk teknoloji hızlandırma programı olan Girişim Fabrikası’nı Özyeğin Üniversitesi bünyesinde kurdu ve üniversitede Girişimcilik Merkezi direktörü olarak görev yapmaya başladı.

Customer Development (Müşteri Geliştirme) felsefesini geliştiren Steve Blank’in The Lean Launchpad Educators ve Business Model Canvas (İş Modeli Kanvası)’ın yaratıcısı Alex Ostarwalder’ın Business Model Masterclass programlarının ilk mezunlarındandır. Yalın Yeni Girişim (Lean Startup) kitabının genel yayın yönetmenliğini yapan Elgin, Girişimciliğin Altın Kuralları kitabının Büyüme bölümünü yazdı.

Atina ve Londra başta olmak üzere yakın bölgede girişimcilik, ‘Kurumiçinde girişimcilik kültürü oluşturma’, ‘’Yalın Yeni İş Geliştirme’’, ‘’Yeni İşlerde Performans Yönetimi’’ ve ‘Kurum- Girişim işbirliği’’ üzerine seminerler ve yüksek lisans seviyelerinde dersler vermektedir.

Teknoloji bazlı girişimleri olan genç girişimcilere melek yatırımcılık yapmakta ve düzenli olarak Business Leaders Startup dergisinde yeni iş geliştirme ve girişimcilik konularında yazılar yazmaktadır.

Soner CANKO – Kurucu Üye ve Danışma Kurulu Üyesi

İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Soner Canko, aynı üniversitenin İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı.

Kariyerine 1990 yılında başlayan Soner Canko, sırasıyla Procter & Gamble, Citibank, Hewlett-Packard ve First Data gibi kendi alanında lider çeşitli uluslararası şirketlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. 2010 yılında Ziraat Bankası’nda Bireysel Bankacılık, Operasyonlar ve Teknolojiden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi.

2011’de Bankalararası Kart Merkezi’nin Genel Müdürlüğü görevini aldı. Bankalararası Kart Merkezi göreviyle birlikte Türkiye kartlı ödemeler pazarına yeni teknoloji ve hizmetler sunmaya odaklanan Canko, ekonominin kayıt altına alınması ve Türkiye’nin nakitsiz topluma geçmesi amaçlı çalışmalarda bulundu. Bu görevi sırasında Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express ve Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY markalarını hayata geçmesini sağlamıştır. Toplumda sosyal sorumluluk bilincini yükselmesi amacıyla birçok çalışma yürüten Soner Canko, öncüsü olduğu dijital bağış seferberliğiyle küçük tutarlı büyük fonların STK’lara aktarılmasını sağlamıştır.

Soner Canko 2020 yılından itibaren finans ve teknoloji şirketlerine yönetim danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

FinTech İstanbul Kurucu Üyeliği ile Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinin yanı sıra Blockchain Türkiye Platformu’nun da eş başkanlığını yürütmüştür ve Türkiye’de finansal teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla da tanınmaktadır. 2015 yılında dünyanın önde gelen FinTech liderleriyle beraber Beyaz Saray’a davet edilmiştir.

Harvard Business Review, Bloomberg HT gibi iş dünyasına yönelik önemli yayınlarda yayınlanan birçok makalesi bulunan Canko, iş dünyası, finansal teknolojiler, dijital dönüşüm & değişim üzerine içerikler üretmektedir. Yayınladığı videolar, yazılar ve sosyal medya içerikleriyle kamuoyunda Dijital CEO unvanıyla tanınmaktadır.

Michael SALMONY – Stratejik Partner

Michael, büyük uluslararası bankalara, endüstri birliklerine ve Avrupa kuruluşlarına yönetim kurulu düzeyinde danışmandır. Özellikle Ödemeler, Açık Bankacılık, FinTech ve Dijital Kimlik konularına odaklanarak dijital ve finansal hizmetlerde iş inovasyonları stratejisi konusunda uluslararası kabul görmüş bir liderdir. Örneğin, Alman Bankacılık topluluğunun ve Avrupa Kooperatif Bankaları Birliği’nin Avrupa karar alma sürecinde çıkarlarını temsil eder ve tavsiyelerde bulunur. Çeşitli organizasyonların (örn. Avrupa Komisyonu, EPC, ERPB) ve diğer ulusal ve uluslararası kurulların üyesidir. Finansal işleme ve işlem hizmetlerinde Pan-Avrupa lideri olan equensWorldline SE’nin yönetim kurulu danışmanıdır.

Almanca, İtalyanca, Felemenkçe, Fince, Lehçe, Danca, Rusça, Çince ve Japonca dahil olmak üzere birçok dilde yayınlanmış ve alıntılanmış/çevrilmiş çalışmaları bulunmaktadır. Önde gelen etkinliklerde ve tüm basılı yayın ve elektronik medyada düzenli olarak açılış konuşmacısı olarak yer almaktadır.

Özel içerik odağı Ödemeler, Dijital Finans, Açık Bankacılık, SEPA, PSD2, Dijital Kimlik, FinTech, Mobil hizmetler, Tedarik Zinciri Finansmanı, Siber Suç, Avrupa Mevzuatı ve İnovasyon yönetimidir. Daha önce IBM’in Pazar Geliştirme Medya ve İletişim Teknolojileri Direktörüydü ve İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde okudu.

Aylin ALKAN – Londra Temsilcisi

Symrna Capital LTD‘in Londra ortağı ve İngiltere merkezli UKbasecamp’in FinTech mentoru olarak çalışan Alkan, piyasalar, perakende bankacılık, fon yönetimi, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında 22 yılı aşkın deneyime sahip.

Türkiye’de son 15 yıl uluslararası bir bankada varlık yönetimi alanında iş geliştirme, satış ve pazarlamadan sorumlu direktör olarak çalışan Aylin Alkan, Türk bankacılık sektöründe kamu ve özel sektör ile çalışıp, melek yatırımcı konseptini yaratan ilk ve tek projenin lideri oldu. Türkiye’de “iş melekleri ortak yatırım fonu’ kurmak için çalışan ilk gruba liderlik eden Alkan, TEB melek yatırımcı kulübünün akredite üyesidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Aylin Alkan, Londra’da yaşıyor.

Ş. Elif Kocaoğlu Ulbrich – Almanya Temsilcisi

Elif Kocaoğlu Ulbrich, girişimlere ve kurumlara 360 derece strateji, dijital ürün yönetimi ve iş geliştirme hizmeti veren Berlin merkezli Contextual Solutions’un kurucusudur.

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Kocaoğlu Ulbrich, Galatasaray Üniversitesi’nden Özel Hukuk ve WHU – Otto Beisheim School of Management’tan İşletme Yüksek Lisans derecelerine sahiptir ve ilaveten Jean Monnet, Joachim Herz Stiftung bursiyeridir.

Muhtelif uluslararası hukuk bürolarında altı seneden fazla avukat olarak çalıştıktan sonra, Denizbank A.Ş. ile başlayan bankacılık ve finans kariyerine 2013 itibariyle Almanya’daki FinTech startuplarında (FinLeap, Cringle, Lendico) iş geliştirme, proje yönetimi, FinTech regülasyon ve lobi faaliyetleri alanlarında yöneticilik yaparak devam etmiştir.

FINTECH Circle ve Wiley iş birliğiyle 2020’de yayımlanan The PAYTECH Book, The AI Book ve The LegalTech Book kitaplarında eş yazar olan Kocaoğlu Ulbrich, FinTech regülasyonlarıyla ilgili Türkiye’de yazılmış ilk lisansüstü tezin yazarıdır.

Serkan ÜNSAL

Serkan ÜNSAL – Analist

Lisans eğitimini 1995 – 2000 yılları arasında ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliğinde yaptı.

2000 yılında Ericsson Türkiye’nin kuluçka merkezi Crea-World’de yeni girişimlere proje yönetimi ve yazılım desteğinde bulundu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansı yaparken Turkcell’e transfer oldu ve ürün yönetiminden, proje yönetimine kadar çeşitli görevlerde bulundu. Shubuo markası altında da çeşitli servisler yönettikten sonra son 3.5 yılını iş geliştirme bölümünde Turkcell’in yeni iş alanları ile ilgili çalışmalar yaptı.

Serkan Ünsal 2010 yılında dakick.com‘u kurdu. Aksoy Internet Ventures‘dan yatırım aldıktan 3 yıl sonra şirketini satan Serkan Ünsal’ın “Dijital Girişimcilik Rehberi“, “Silikon Vadisi ve Girişimcilik“, “Dijital Girişimcilik 101” ve “Dijital Girişimci için Ürün Yönetimi” adında dört kitabı da var.

Çeşitli üniversitelerde “Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi” dersleri de veren Serkan Ünsal halen 2015 yılında kurduğu yatırımcılara yönelik “startups.watch”u yönetmektedir.