Amerikalılar ekonomiye güvenini kaybediyor

6 Temmuz 2016
314 Görüntüleme

Yapılan bir anket çalışmasına göre Amerikalıların yüzde 71’i ekonomik verilerin yanıltıcı olduğunu düşünüyor ve çözümü Bitcoin’e geçiş olarak görüyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir anket sonuçlarına göre Amerikan halkının yüzde 71’i ekonomik verilerin belirli kesimlerin çıkarları için yanıltıcı şekilde kendilerine aktarıldığını düşünüyor. Yapılan anketin yalın ve basit olması için katılımcılara ekonomi ile alakalı düşüncelerini yansıtması için üç tane seçenek sunuldu

  • Ekonomik sistem belli kesimlerin çıkarları için uydurulmuştur
  • Ekonomik istem tüm Amerikalılar için açık ve erişilebilirdir
  • Fikrim yok

Katılımcıların büyük çoğunluğunun ilk seçeneği seçtiği sonuçlarda bu seçeneği seçenlerin belli bir demografik yapı veya politik görüş etrafında toplanmadığı da ortaya çıktı.

Durgun Ekonomi

ABD nüfus sayımı verilerinin enflasyona göre düzenlenmiş ortalama aile başına düşen gelire oranlarına bakıldığında 1990 yıllardan bu yana bu gelir seviyesinin rakamsal olarak aynı düzeyde kaldığı görülüyor. Buna rağmen aradan geçen 25 yılda ürünlerin fiyatlarında ciddi bir yükseliş gerçeklemiş durumda. 1990 yılında 20 dolara satın alınabilen ürünler için bir Amerikalı ailenin bu gün 32 dolar ödemesi gerekiyor ki bu Amerikalılar için satın ama gücünde ciddi bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Hükümet programları ekonomiyi zehirliyor çözüm Bitcoin’e geçiş

Yatırım danışmanı ve ekonomi uzmanı Peter Schiff’e göre durgun ekonomik seyir Amerikan halkının ABD para sistemine olan güvenini giderek azaltıyor. Bu sebeple geçmiştekine benzer bir güven tazeleme pek söz konusu olmayabilir. Öte yandan Bitcoin gibi sanal para birimlerinin son 1,5 yılda değerinin üç kat yükseldiğine dikkat çeken Schiff ekonomik durgunluğa karşı yeni bir yatırım alanı oluştuğunu düşünüyor.

Schiff’in önerisi insanların yatırımlarının değerini korumak ve kendilerini hükümet politikalarından bağımsız şekilde konumlandırmak için Bitcoin gibi yapılara taşıması.

Elbette bu yaklaşım teorik olarak doğruluk payı içermekle birlikte henüz çok yeni bir kavram olan dijital para birimlerine Amerikan halkının güven kazanması biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
98 görüntüleme
Genel
98 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
67 görüntüleme
Genel
67 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.