Finansal servislerin 100 küresel problemi

7 Temmuz 2016
365 Görüntüleme

Özel bir çalışma ile finans sektörünün küresel ölçekte derlenerek özetlenen 100 problem listesi, Fintech girişimleri için bir hazine sunuyor.

Girişimcilik ekosisteminin tanınmış isimlerinden Steve Blank, girişimcilerin en önemli başvuru kaynaklarından kabul edilen Girişimcinin El Kitabında bir girişim için sorun ve çözüm ilişkisinin öneminden bahseder. Bu ilişkinin en iyi doğrulanabileceği kaynak olarak sorunu yaşayan müşterileri gösterir. Bu müşteriler ile gerçekleştirilen iletişim sürecini de “Müşteriyle Geliştirme” metodolojisi olarak tanımlar.

Blank’in kitabında işaret ettiği problem ve çözüm ikilisinin belli bir alanda derlenip toplandığını ve üstelik bunu konunun uzmanları (müşterisi) tarafından hazırlanmış olduğunu düşünün. Bir girişimci olarak ne yaptığını bilenler için eşsiz bir kaynak hükmünde olacaktır. İşte böyle bir çalışma kısa bir süre önce yayınlandı.

Singapur Bankalar Birliği ve Singapur Finans Otoritesi tarafından Finans Sektörünün 100 Problemi başlığı altında bir rapor yayınlandı.

Raporda Kimlik Doğrulama, Finansal Ticaret, Sigorta, Ödemeler, Portföy Yönetimi gibi finans sektörünün temel on farklı alanının ayrı ayrı gruplandırıldığı ve her birinin yaşadığı küresel problemler açık ve net bir şekilde listeleniyor.

Bir örnek vermek gerekirse kredi işlemlerinde finansal kurumların çeşitli evrakları almasının zorunlu olduğu ve bunları avukat veya noter tasdiki ile teslim edilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu sürecin küçük işletmeler için maliyetli olabileceğin altı çizilip gerekli belgelerin kimlik doğrulama eşliğinde saklanabileceği güvenli bir platformun süreçleri hızlandırıp maliyetleri düşürebileceğine vurgu yapılıyor.

İlgili raporun PDF dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
34 görüntüleme
FinTech
34 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

BlackFin Capital 180 milyon Euro’luk FinTech fonu topladı
FinTech
41 görüntüleme
FinTech
41 görüntüleme

BlackFin Capital 180 milyon Euro’luk FinTech fonu topladı

Erhan Kahraman - 19 Temmuz 2018

Bir yatırım şirketi olan BlackFin Capital, FinTech ve alt kırılımlarında faaliyet gösteren büyüme aşamasındaki girişimleri fonlamada kullanmak üzere 180 milyon…

Fransa’dan FinTech atağı
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Fransa’dan FinTech atağı

Erhan Kahraman - 19 Temmuz 2018

Fransa, Kripto para girişimlerinin artışı ve hükümetin desteğiyle Avrupa’nın FinTech merkezi olma yolunda ilerliyor. FinTech sektörü küresel ölçekte bilinirlik kazanmaya devam…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.