Alibaba’nın Blockchain ile ödeme alması Çin’in küresel bankacılık sektöründeki sıçrama sürecinin sadece ön adımlarından birisi.

Alibaba 60 milyar dolar piyasa değeri ile dünyanın en değerli ikinci özel teknoloji şirketi. Derinden, usulca büyüyen Alibaba bu gün aldığı her karar ve attığı her adım ile batılı teknoloji şirketlerinin ve yatırımcıların yakın markajı altında.

Alibaba, ödeme sistemleri çözüm ortağı olarak çalıştığı Ant Financial ile birlikte Blockchain teknolojisi ile ödeme alacaklarını açıkladılar. Bu büyük, gerçekten çok büyük bir karar ve etkileri küresel ölçekte sonuçlar doğurabilir.

Alibaba Blockchain ödeme sistemini, kullanıcıların güven kazanması ve sisteme alışması için, öncelikle Alipay sistemi üzerinde bağışlar için kullanacak. Sistem aynı zamanda girişimcilerin yüzde 5-10 aralığında hisse karşılığında risk sermayesi alacağı bir yatırım fonu sisteminin işletilmesi için modellenecek. Sistemin gelecek üç yıl içinde 300’den fazla ulusal ve bölgesel alanda Blockchain teknolojisinin kullanılır hale gelmesini hedefliyor.

Batı dünyasının aklını karıştırmak için Çinlilere yakışır derecede karmaşık ve kompleks bir yapı ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Çin Blockchain teknolojisine yatırım yapıyor

Amerika’nın internet devleri Apple, Google, Amazon ve Facebook’un aksine Çinli teknoloji devleri çok daha fazla kayda değer ve ses getirecek şekilde Blockchain teknolojisine yatırım yapıyorlar.

Çin’in yerel Google’ı kabul edilen Baidu en büyük bitcoin şirketlerinden biri olan Circle’a yatırım yaptı. Wechat’in sahibi Tencent 30 diğer finans ve teknoloji firması ile birlikte blockchain konsorsiyumuna katıldı. Bu örnekleri arttırmak mümkün.

Batı dünyası ile kıyaslandığında Çin’in bankacılık sistemi ve altyapısının yeterince gelişmediğini görmekteyiz. Ancak teknoloji firmaları üzerinden özellikle internet alanında Çin’in blockchain için attığı adımlar Çin bankacılık ve finans sisteminde büyük bir sıçramayı beraberinde getirebilir. Benzeri bir sıçramayı sabit telefon altyapısı gelişmemiş olan Çin cep telefonları ile küresel etkiler yaratacak denli güçlü şekilde daha önce başardı.

Citigrup’un raporuna göre Çin şu anda Alipay ve diğer finansal uygulamalar ile aylık 450 milyon kullanıcıya ulaştığı önemli bir milat noktasını zaten geçmiş durumda. WeChat uygulamasını kullanan 760 milyon kişi bir birine  Yuan ile satın aldığı özel kartlardan yollamış durumda. 1,5 milyar nüfuslu bir ülke akıllı cep telefonları ve yerel uygulamalar ile birlikte şimdiden dijital ödemelere alışkanlık kazanmaya başlamış durumda.

Eğer Çin hükümeti ile birlikte Alibaba gelecek bir zaman diliminde fiziksel ve dijital ürün ticareti için kendi sanal para birimlerini koşul şart olarak ortaya sürecek olurlarsa dünya ekonomisi beklenmedik sonuçlar ile karşı karşıya kalabilir ve bunun olması an meselesi.