Bir yatırım aracı olarak altın mı? Bitcoin mi?

13 Temmuz 2016
859 Görüntüleme

Uzun yıllardır sonu bitmeyen altın mı? Döviz mi? Faiz mi? Vb. sorularına bir yenisi eklendi: Bitcoin mi? Cevabın evet olduğunu düşünen bir ülke var.

Henüz bu soruyu sormak için erken olduğunu düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Tüm dünyanın yükselen dijital para birimi Bitcoin artık sadece cesur teknoloji düşkünlerinin değil sokaktaki vatandaşın da yatırım alanlarından birisi haline gelmeye başladı.

Brezilya’da son altı ay içinde gerçekleşen Bitcoin ticari işlemlerinin hacmi altın ile yapılan işlemleri geçti.

Brezilya Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Borsası’nın verilerine göre Bitcoin işlemlerinin hacmi altın ile yapılan işlemleri yüzde 7 oranında geçmiş durumda. Hesaplama yapılırken bu yılın ilk günü olan 1 Ocak’tan itibaren Haziran ayının son gününe kadar olan işlemlerin tamamı dikkate alınmış. Bu dönem içinde altın alım/satım işlemlerindeki toplam hacim 44 milyon dolar iken Bitcoin işlemleri için bu rakam 47 milyon dolar olmuş.

Elbette bunun arkasında önemli nedenler var. Bunlardan ilki Çin pazarında Bitcoin’e olan talebin hızla yükselmesi, Brexit’in etkisi ile Bitcoin birim fiyatının yıl başından bu yana 450 dolardan önce 700 doları geçen seviyelere çıkması ve sonrada 650 dolar seviyesinde sabit kalması yatıyor. Bu yükseliş Brezilya’daki işlemlerin hacmini hızlı şekilde yükseltmiş.

coindesk-bpi-chart

1 Ocak 2016’dan 13 Haziran 2016’ya kadar Bitcoin değeri (USD)

Öte yandan Brezilya’daki bankalar da bir süredir Bitcoin ve Blockchain teknolojilerini yakın takibe alarak çeşitli deneme işlemleri gerçekleştirmeye başlamış durumdalar. Bunlardan Banco Bradesco blockchain teknolojisine dayanan yeni bir dijital cüzdan servisi sunma hazırlığı içinde. InovaBRA’nın eWally adını verdiği dijital cüzdan ise Sao Paulo’da test edilmeye başlanacak.

Küresel olarak altın ve Bitcoin işlem hacimlerine baktığımızda ise Bitcoin henüz altının kıyısında köşesinde bile değil. Altın küresel olarak günlük 20 milyar dolarlık işlem hacmine sahip. Bitcoin ise ortaya çıktığı son 7 yıl boyunca toplam 1,5 milyar dolarlık işlem hacmi elde etmiş durumda.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
33 görüntüleme
FinTech
33 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

BlackFin Capital 180 milyon Euro’luk FinTech fonu topladı
FinTech
41 görüntüleme
FinTech
41 görüntüleme

BlackFin Capital 180 milyon Euro’luk FinTech fonu topladı

Erhan Kahraman - 19 Temmuz 2018

Bir yatırım şirketi olan BlackFin Capital, FinTech ve alt kırılımlarında faaliyet gösteren büyüme aşamasındaki girişimleri fonlamada kullanmak üzere 180 milyon…

Fransa’dan FinTech atağı
FinTech
59 görüntüleme
FinTech
59 görüntüleme

Fransa’dan FinTech atağı

Erhan Kahraman - 19 Temmuz 2018

Fransa, Kripto para girişimlerinin artışı ve hükümetin desteğiyle Avrupa’nın FinTech merkezi olma yolunda ilerliyor. FinTech sektörü küresel ölçekte bilinirlik kazanmaya devam…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.