Geçtiğimiz günlerde Bitcoin madencileri için yeni bir döneme girildi ve saat başı üretilen Bitcoin miktarı yarıya düştü. Uzmanlara göre bu durum Bitcoin değerini yükseltebilir.

Pazartesi günü yayınladığımız bir haberimizde Bitcoin madenciliğinin artık daha zor olduğunu ve sebeplerini okuyucularımız ile paylaşmıştık. Bu durum aslında uzun süredir bilinen ve beklenen bir süreçti. Özellikle son birkaç aydır pek çok forum ve FinTech haber, analiz sitesinde bu durumun Bitcoin fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği üzerine tartışmalar yapılmıştı.

Bitcoin madenciliğinin yarılanması ile birlikte Bitcoin fiyatlarında ciddi bir yükseliş görülmedi. Yarılanma öncesi bir Bitcoin 645 dolar seviyesinden işlem görürken yarılanma sonrasında bu rakam istikrarlı olarak aynı seviyelerde kaldı.

Bitcoin fiyatlarında büyük bir değişim olmayınca Bitcoin madencileri bir miktar üzülseler de genel ekosistemin içindeki kullanıcılar bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladılar ama bu durum geçici olabilir.

Bitcoin ekosistemini yakından takip eden gazeteci Joseph Adinolfi bu durumu uzun metre koşularda atletlerin hazıra geçerek başlangıç sinyalini beklemelerine benzetiyor; “Kaslar kasıldı, nefes çekildi ve başlangıç zili çaldığı anda tüm atletler var güçleri ile koşacaklar.”

Adinolfi’ye göre pazar şu anda yaşanan değişikliği farketmiş değil; “Aradan belli bir süre geçince pazara giren Bitcoin miktarındaki daralma, artan taleple birlikte fiyatları yukarı doğru çekmeye başlayacak.”

Uzmanların görüşü fırtına öncesi sessizliğin yaşandığı ve Bitcoin’in bu yıl gördüğü en yüksek değer olan 764 doları rahatlıkla geçerek bunun çok üstüne çıkacağı yönünde.

Elbette sektör içinde bu tarz söylentiler kasıtlı olarak da çıkartılıyor olabilir zira yarılanma işlemi öncesinde fiyat yükselme beklentisi ile pek çok yatırımcı yüklü miktarda Bitcoin aldı ve piyasanın bu kadar durgun seyretmesinden hiç memnun değiller.