Bankalara özel işletim sistemi

14 Temmuz 2016
310 Görüntüleme

Eski bir Google uzmanı kurduğu FinTech şirketinde, bankalara özel, temelinde blockchain teknolojisi olan bir işletim sistemi geliştiriyor.

Eski bir Google çalışanı olan Paul Taylor kurduğu Tought Machine isimli FinTech şirketi ile önemli bir hedefe ulaşmaya çalışıyor. Şirketin yayınladığı bir basın bülteni bu hedefin detayları hakkında bilgi veriyor.

Paylaşılan bilgilere göre Londra merkezli iki yıllık geçmişi olan ve yönetim kadrosunun çoğu eski Google çalışanlarından oluşup bünyesinde 50’den fazla uzman çalıştıran Tought Machine bankacılık sektörüne özel bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Sistemin temelinde, bankacılık sektörü için en önemli unsur olan güvenliği sağlamak üzere, özel bir blockchain teknolojisi kullanılarak şifreleme yapılması yatıyor. Bu yapı sistemin bulut tabanlı bir platformda çalışarak birkaç kişiden milyonlarca kişiye hizmet verebilecek şekilde ölçeklenmesini kolaylaştırıyor. Bunların ötesinde sistem saniyeler mertebesindeki sürelerde milyonlarca işlem gerçekleştirebiliyor ve gerçek zamanlı olarak bunları tek bir kayıt sisteminde saklayabiliyor.

Sistemin yetenekleri arasında kredi, mortgage ve benzeri diğer bankacılık hizmetlerine yönelik çözümler de var.

Şirketin kurucusu Taylor Reuters’e verdiği bir röportajında; “Pek çok banka hâlâ 80 ve 90’larda yazılmış sistemleri kullanmaya devam ediyor. Bu dönemler henüz internetin bile doğru düzgün ortaya çıkmadığı bir dönem ve internet uygulamaları çağının güvenlik ihtiyaçlarından çok uzaklar. Bizim yaptığımız iş blockchain merkezli güvenli işlemler gerçekleştirmek ve bunları yine güvenli şekilde saklamak” diyor.

Vault OS adı verilen sistem bankalar için akıllı kontratlar ve makine öğrenmesi gibi yenilikçi teknolojileri de sağlıyor. Sistem farklı bankaların değişken ihtiyaçları için modüler olarak yapılandırılabilecek şekilde tasarlanmış. Şirketin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
34 görüntüleme
FinTech
34 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

BlackFin Capital 180 milyon Euro’luk FinTech fonu topladı
FinTech
41 görüntüleme
FinTech
41 görüntüleme

BlackFin Capital 180 milyon Euro’luk FinTech fonu topladı

Erhan Kahraman - 19 Temmuz 2018

Bir yatırım şirketi olan BlackFin Capital, FinTech ve alt kırılımlarında faaliyet gösteren büyüme aşamasındaki girişimleri fonlamada kullanmak üzere 180 milyon…

Fransa’dan FinTech atağı
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Fransa’dan FinTech atağı

Erhan Kahraman - 19 Temmuz 2018

Fransa, Kripto para girişimlerinin artışı ve hükümetin desteğiyle Avrupa’nın FinTech merkezi olma yolunda ilerliyor. FinTech sektörü küresel ölçekte bilinirlik kazanmaya devam…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.