Bankaların mobil uygulamaları bize ne söylüyor?

25 Temmuz 2016
415 Görüntüleme

FinTech devrimi konvansiyonel bankalar için bir tehdit mi? Yoksa fırsat mı? Yoksa bankalar bu devrime zaten çoktan başladılar mı?

Yükselen FinTech kavramı etrafındaki yenilikçi girişim ve firmaların konvansiyonel finans sektörünü tehdit ettiği öte yandan bunun bir fırsat olduğu uzun süredir sektörün kanaat önderleri tarafından tartışılıyor. Ancak gözden kaça bir gerçek var konvansiyonel bankaların uygulamalarını şimdiden milyonlarca kişi kullanıyor.

The Motley Fool yazarlarından John Maxfield’ın ABD’deki bankalardan derlediği veriler bizlere bazı ilginç rakamlar sunuyor. Bu rakamlara göre ABD’de JPMorgan Chase’in mobil uygulaması aylık olarak 25 milyon aktif kişi tarafından kullanılıyor. JPMorgan Chase’i 0 milyon aktif kullanıcı ile Bank of America ve 8 milyon kullanıcı ile Wells Fargo takip ediyor.

Bank of America’nın mobil uygulaması şubelerinden tam 12 kat daha popüler zira bir hafta içinde Bank of America şubelerine giden 6 milyon kişiye karşın mobil uygulamasında tam 72 milyon kez oturum açılıyor.

Wells Fargo CEO’su John Stumpf 20 milyon son kullanıcıdan 18 milyon kişinin mobil uygulamalarını kullanmasını bu kanalın dominant hale gelmesi olarak yorumluyor.

FinTech devrimi karşısında bankaların biraz rahat nefes alması için biraz iyi niyetli baktığımız bu rakamlar aslında PayPal’in aylık 180 milyon aktif kullanıcısı ile kıyaslanınca oldukça düşük.

Maalesef ülkemiz için bankacılık mobil uygulamalarına ait çeşitli kullanım rakamlarının toplandığı bir araştırma henüz yok. Ancak ülke nüfusuna veya müşteri sayısına göre oranlayıp bu rakamları ABD ile kıyaslayacak olursak Türkiye’deki bankaların fark atacağını söylemek için müneccim olmaya gerek yok. Bu verilerden çıkartılacak ders Türkiye’nin FinTech ekosistemi için gerekli pek çok temel unsura oktan sahip olduğu ve finans ekosisteminin tek bir dakika bile kaybetmeden bu ekosistem içinde aktif olmaya başlaması gerektiği.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
68 görüntüleme
Genel
68 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.