Bankasız kredi için tefecilerin köküne kibrit suyu dökecek, bankaların pabucunu dama atacak güvenli ve ucuz bir sistemle tanışmak ister misiniz?

LendingClub tam olarak girişte bahsettiğimiz yapıda hizmet sunan internet tabanlı bir sistem. Aslında işin mantığı gayet basit ve Kickstarter, Indiegogo gibi toplumsal kaynak sistemlerine çok benziyor. Tek fark yaptığınız yatırım size bir ürün veya hizmet olarak değil, kar getiren taksitli bir geri ödeme olarak dönüyor.

lendingclub

LendingClub’ın 2016’nın ilk çeyreğine yönelik yayınladığı raporuna göre geleneksel bankacılık sisteminde kredilendirme operasyon maliyeti yüzde 5 ila 7 arasında değişirken bu maliyet LendingClub’da yüzde 2 civarında. Daha basit bir ifade ile geleneksel kredilendirme kurumlarına göre yüzde 5 daha düşük maliyetle kredi almanız mümkün.

Sistem mikro seviyede borç veren yatırımcıların fonlarını krediye ihtiyaç duyan birey ve şirketlere sunuyor. Bunu yaparken gerekli tüm kontrol ve önlemleri alarak geri ödemeler için garanti sağlıyor ve böylece bankalar alternatif bir kredi sistemi oluşturuyor. Üstelik bankalar da isterlerse LendingClub’a fon sağlayabiliyorlar. Elbette oyunun kurallarını bu sefer bankalar değil LendingClub belirliyor.

Peki, sistem çalışıyor mu? Cevabını rakamlar versin;

lendingclub-financials
LendingClub fon kaynakları büyüklüğü

 

bloomberg
Bloomberg’in LendingClub fon kaynakları dağılım grafiği
lendingclub-financials-2
LendingClub yıllara göre gelirler grafiği

LendingClun 2016 Q1 raporunu buradan indirebilirsiniz.