Bitcoin kripto para birimlerinin lideri. Ancak hiç biri Bitcoin kadar değerli olmasa da alternatifsiz değil.

Bitcoin 2009 yılında ortaya çıktığı günden bu yana dijital dünyanın sürekli gelişen ve değer kazanan bir numaralı kripto para birimi konumunu koruyor. Şu anda Bitcoin pazarının büyüklüğünün 10 milyar dolar civarında olduğu biliniyor. En yakın rakibinden 10 kat daha büyük olan Bitcoin’e alternatif diğer para birimleri ise şu şekilde sıralanıyor.

Ethereum veya Ethereum Classic

Ethereum’un Bitcoin’den en büyük farkı kullandığı blockchain teknolojisinin sadece bir kripto para birimi olarak değil yazılım geliştiriciler için farklı amaçlar ile kullanılabilecek bir platform şeklinde tasarlanmış olması.

Ethereum platformu Temmuz ayında bir hacklanme yaşamış ve akabinde mecburi çatallaşma (Hard Fork) işlemi ile sistem ikiye bölünmüştü. Bölünme öncesinde kalan kullanıcılar Ethereum Classic (ETC) ile işlemlerine devam ederken yeni yapı Ethereum adı ile (ETH) işlemlerine devam ediyor.

Şu anda Ethereum’un piyasa değeri bir milyar dolar civarında. Ethereum Classic ise yaklaşık 141 milyon dolarlık Pazar değeri ile yoluna devam ediyor.

Ethereum hakkında daha fazla bilgi

Ripple

Ripple ilk kez 2012 yılında popüler bir ödeme sistemi ve kripto para birimi olarak ortaya çıktı. Sistemin en çok öne çıkan güçlü yönü ise farklı para birimlerine hızlı şekilde dönüştürülebilmesi.

Şu anda 220 milyon dolar pazar değeri kripto para piyasasında üçüncü büyük oyuncu konumunu koruyor.

Ripple hakkında daha fazla bilgi

Litecoin

Litecoin 2011 yılında piyasaya giren en eski kripto para birimlerinden birisi. Yapısal olarka Bitcoin’e göre farklılıklar gösteren bir yapıya sahip. Örneğin en fazla 21 milyon Bitcoin üretilebilecekken Litecoin için üretim miktarı 84 milyon olarak tespit edilmiş. Şu anda piyasa değeri 175 milyon dolar civarında seyrediyor.

Litecoin hakkında daha fazla bilgi

Steem

170 milyon dolarlık piyasa değeri Litecoin’in tam arkasından geliyor. Steem biriminin en önemli unsuru Steemit platformu üzerinde makale yazarak veya düzenleyerek kazanılabilmesi. Ayrıca makaleleri puanlayarak veya yorum yazarak da Steem kazanabiliyorsunuz. Bu sene içinde hayata geçirilmiş olmakla birlikte çok hızlı kabul görüp büyüyen ve gelecek vadeden kripto para birimi olmanın ötesinde bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Steem hakkında daha fazla bilgi

Dash

Bir grup yazılım geliştiricinin Bitcoin sistemindeki yavaş transfer süreleri gibi bazı sorunları aşmak adına oluşturduğu ve benzer altyapıyı kullanan bir dijital para birimi. Şu anda oldukça düşük değerlere sahip bununla birlikte 73 milyon dolar tutarında pazar değerine sahip ve yakından takip edilebilecek bir yatırım aracı olabilir.

Dash hakkında daha fazla bilgi

Dogecoin

Dogecoin şu anda 25 milyon dolarlık pazar değeri ile listemizin en sonunda yer alan kripto para birimi. Hala bir grup sadık fanatik tarafından işlem görüyor ve adını bir internet memesi olan “doge” kavramından alıyor. Belki de bu kadar büyümesinin arkasında yatan başarıyı sadece bu ada bile borçlu olabilir. Dogecoin’i diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli unsur ise diğer birimler gibi üretim limitinin olmaması.

Dogecoin hakkında daha fazla bilgi