FinTech için Japonya’da uzman yok

22 Ağustos 2016
350 Görüntüleme

sefer de yeterli beceri ve bilgiye sahip uzman bulmakta güçlük çekiliyor.

FinTech’in en önemli teknolojilerinden birisi olan blockchain için şirketlerin pek çok sorun ile mücadele etmesi gerekiyor. Japonya’daki şirketler ise en basit ama en temel sorunlardan birisi ile karşı karşıya; yetersiz insan kaynağı.

Bu yıl içinde Japon hükümet kripto para birimlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi için önemli adımlar attı. Bitcoin borsalarını denetleyen bir kanun yürürlüğe girdi. Bu kanun kapsamında sanal para birimlerinin hükmü geleneksel para gibi kabul edilmiş oldu. Böylece bankaların FinTech alanında yatırım yapmak için daha istekli davranması ve FinTech girişimlerinin daha kolay yatırım almasının da önü açıldı.

Öte yandan Reuters’ın verdiği bilgilere göre blockchain teknolojileri üzerinde çalışmak isteyen Japon firmaları blockchain konusunda uzman bulmakta güçlük çekiyorlar. Üstelik bu açığın kapatılması düşünüldüğü kadar kolay değil zira blockchain alanında uzmanlaşmak zaman isteyen bir süreç.

Japonya’daki bir diğer önemli problem ise dil engeli. Göçmen kabulü konusunda Japonya ABD ve Kanada gibi kolay süreçlere sahip değil. Üstelik bu sorunu aşan uzmanların Japonca dil engelini aşarak Japon firmalarında işe girmesi hiç kolay değil.

Ancak bu engeller Japon bankalarının uluslararası Ripple gibi yabancı FinTech firmaları ile işbirliğine gitmesine de engel olmuyor. Ayrıca Japonya’daki 15 banka güç birliği sağlayarak Blockchain ve ödeme sistemleri alanında çalışacak bir konsorsiyum kurmuş durumdalar. Japonya yeterli insan kaynağını elde etme ile alakalı sorunlar yaşasa da FinTech alanındaki çalışmalarda hız kesmeye pek niyetli görünmüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
98 görüntüleme
Genel
98 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
67 görüntüleme
Genel
67 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…